Dziecko przedmiotem eksperymentu

Data dodania: 12 kwietnia 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Edukacja | 3 komentarze

Fundacja Rzecznik Praw Rodziców prowadzi projekt „Rodzice chcą mieć wybór”. Akcja fundacji skierowana jest do rodziców dzieci urodzonych w 2009 r.

W wyniku rządowej reformy dzieci te mają pójść do 1 klasy jako rocznik eksperymentalny. Po raz pierwszy obowiązek szkolny obejmie cały rocznik sześciolatków. Z wyliczeń fundacji wynika, że w klasach pierwszych będzie dwa razy więcej dzieci niż dotychczas, bo aż 650 tysięcy. Natomiast różnica wieku między najmłodszym i najstarszym pierwszoklasistą może być bardo znaczna. Najmłodsze dzieci będą miały tylko 5 lat i 8 miesięcy. W ocenie fundacji program szkolny nie został dostosowany dla dzieci z tej grupy wiekowej.

Fundacja i ponad 300-tu tysięczna rzesza rodziców (tyle zebrano podpisów sprzeciwu) uważa, że rządowa reforma w takim kształcie to bardzo zły pomysł.

Sześciolatki nie osiągnęły przeważnie gotowości szkolnej, a falstart odbije się negatywnie na całej dalszej ich edukacji. Rocznik eksperymentalny (650 tys. dzieci)  będzie się uczył w skrajnie niesprzyjających warunkach. Ten eksperymentalny rocznik będzie miał też największą rozpiętość wiekową, razem będą się uczyć dzieci urodzone w styczniu 2008 roku i dzieci urodzone w grudniu 2009 roku. Wszyscy rodzice bez zastanowiania przyznają, że taka różnica wieku u małego dziecka objętego obowiązkiem nauki, to jak cała epoka w życiu człowieka.

Fundacja także radzi jak można odroczyć obowiązek szkolny dziecka, którego rodzice będą chcieli ustrzec od ujemnych konsekwencji tej reformy. Widomo, że ze względu na „wyśrubowany materiał” część rodziców już na etapie IV klasy szkoły podstawowej ma trudności w udzieleniu dziecku pomocy w nauce.

Podstawą odroczenia jest opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej, uzyskana po wykonaniu diagnozy dojrzałości szkolnej dziecka. Coraz częściej zdarza się niestety, że w poradniach rodzice napotykają problemy z uzyskaniem odroczenia. Fundacja uważa, że powodem tego są naciski z ministerstwa edukacji i z samorządów lokalnych, by jak największa liczba najmłodszych dzieci rozpoczęła naukę, nie liczy się przy tym dobro dziecka lecz finansowe oszczędności w skali całego państwa.

Fundacja wskazuje, że opinie w sprawie dojrzałości szkolnej dziecka można uzyskiwać również w niepublicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Nie tak dawno w mediach ogólnopolskich można było usłyszeć skargi, że te 300 tysięcy podpisów rodziców w tej sprawie wylądowało w koszu.

Wiadomo jest natomiast, że szkoły nie są przygotowane  na przyjęcie tak małych uczniów ani funkcjonalnie ani mentalnie. Jednym z problemów będzie zapewne wysokość ławek i krzeseł szkolnych nieprzystosowanych dla tak małych dzieci, a także łazienki szkolne – choćby umywalki i pisuary zainstalowane na nieodpowiedniej wysokości, przepełnienia w łazienkach i brak oddzielnych łazienek dla najmłodszych.

Niektórzy rodzice szczycą się tym, że ich dziecko rozpoczyna naukę wcześniej, ale należy pamiętać, że nie o dobre samopoczucie rodziców tu idzie.

Każdy rodzic niech podejmuje decyzję w zgodzie z własnym sumieniem, Fundacja Rzecznik Praw Dziecka wskazuje, że istnieje jednak alternatywa.

Z pewnością rzecznik ogłosi wyniki swych działań po rozpoczęciu nauki w roku szkolnym 2016/2017.

1. DONOS

1. AZ

Pan Turek były Dyrektor GOK też powinien podać burmistrza do sądu pracy i też by wygrał!!!!!!!! Pozbyć się takiego człowieka to wstyd Panie burmistrzu !

2. Mieszkaniec

Dziecięcy Zespół Sanna Cheerleader z Zaklikowa na XVIII Mistrzostwach Polski zdobył trzecie miejsce.Po raz drugi będzie także brał udział w międzynarodowym turnieju gdzie w zeszłym roku zdobył wysokie III miejsce.Czy to wydarzenie nie zasłużyło sobie nawet na krótką wzmiankę na jedynym jak na razie portalu MIASTAZAKLIKOW?