Edukowanie przez badanie

Data dodania: 5 listopada 2014 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Edukacja | Brak komentarzy

Do mężczyzn po 50 roku życia z terenu powiatu stalowowolskiego skierowana jest kolejna już oferta wykonania bezpłatnych badań. Badanie dotyczy gruczołu krokowego inaczej zwanego prostatą.

Złośliwy rak prostaty – bo to jego ma wykrywać badanie – jest jedną z najczęściej występujących chorób nowotworowych wśród mężczyzn. Badanie jest proste i bezbolesne, wykonuje się go w taki sam sposób jak inne badania tj. przez pobranie krwiBadanie to jest w stanie wykryć nie tylko raka prostaty lecz już pierwsze stany zapalne czy też łagodny rozrost gruczołu krokowego, w skrócie metoda badania PSA (ang. Prostatic Specyfic Antygen). Mężczyźni po 50 roku życia z terenu naszej gminy powinni skorzystać z tej bezpłatnej oferty, bo może się to przyczynić do uratowania życia, gdyż powodzenie leczenia zależne jest w pierwszej kolejności od jak najwcześniejszego wykrycia choroby. Badania będą wykonane przez Laboratorium Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Aby  wykonać bezpłatne badanie konieczne jest wypełnienie ankiety i złożenie jej w pokoju nr 10 – Administracja Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. Ankietę należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 7 listopada 2014 r. w godz. od 7.00 do 14.30. Wszelkich informacji w tym zakresie można uzyskać u koordynatora akcji Philippa Zalewskiego pod numerem telefonu 15 843 31 57 lub e-mail: pzalewski@szpital-stw.com. Ankieta ma na celu wyłonienie grupy mężczyzn największego ryzyka zachorowania na raka gruczołu krokowego.

Inicjatywa bezpłatnych badań profilaktycznych pod kątem raka prostaty została sfinansowana ze środków Budżetu Powiatu Stalowowolskiego przeznaczonych na realizację Programu Promocji Zdrowia i Profilaktyki (działania edukacyjne u mężczyzn z zakresu nowotworów nerki, pęcherza moczowego i gruczołu krokowego).

Tu znajdziesz ankietę – http://www.szpital-stw.com/images/ANKIETA_PSA.pdf