Nie daj szans złodziejowi

Data dodania: 13 grudnia 2014 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Edukacja | 2 komentarze

Przedświąteczny okres to czas zwiększonej aktywności złodziei kieszonkowych. Złodzieje wykorzystują każdą nadarzającą się okazję. Ich łupem padają najczęściej telefony komórkowe, torebki, saszetki, portfele czy dokumenty. Niestety kradzieże te są także wynikiem nieuwagi i nieostrożności samych okradzionych.   

Złodzieje działają najczęściej w autobusach miejskich, na przystankach, w centrach handlowych, pubach i wszędzie tam, gdzie jest dużo ludzi zajętych zakupami bądź spieszących się do pracy. Wykorzystują chwilę nieuwagi, niezabezpieczone kieszenie i niezamknięte torebki.

Niestety często sami pokrzywdzeni pozostawiają cenne przedmioty bez nadzoru. Przykładem mogą być telefony komórkowe wyciągane z niezamkniętych plecaków i kieszeni. Ściganie sprawców jest jednak bardzo utrudnione, ponieważ całe zdarzenie trwa zaledwie kilka sekund i ofiary nie są w stanie zapamiętać żadnych istotnych szczegółów lub też nie zauważyły, że padły ofiarą złodzieja.

W trosce o nasze bezpieczeństwo w okolicach centrów handlowych, bazarów, w środkach komunikacji miejskiej i na dworcach już teraz obecne są dodatkowe patrole stalowowolskich policjantów, które zwracają uwagę na przestrzeganie prawa. Część z nich jest umundurowanych, część pełni służbę po cywilnemu. 

Udając się na zakupy przede wszystkim powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach: 

 • Poważną przeszkodą dla złodzieja będzie schowanie pieniędzy do wewnętrznej kieszeni kurtki, bądź płaszcza.
 • Plecak czy torebkę nośmy przed sobą. Miejmy je zawsze w zasięgu wzroku, a nie jak często się zdarza na plecach, gdzie kompletnie nie wiemy co się z nimi dzieje.  Najlepiej, kiedy przełożymy torebkę przez ramię. Złodziejom którzy kradną na tzw. „wyrwę” takie zabezpieczenie torebki uniemożliwia lub znacznie utrudnia jej kradzież.
 • Podczas zakupów – nie odstawiajmy od siebie torebki, na podłogę lub ladę – złodziejowi wystarczy nawet krótki moment, by nas okraść.
 • Podczas wybierania gotówki z bankomatu ważne jest, aby zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas kod pin, wybierajmy takie bankomaty, przy których jest światło, a jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę warto, by towarzyszył nam ktoś zaufany.
 • Nie trzymajmy numerów pin razem z kartami do bankomatów!
 • Nie demonstrujmy zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby. Nie trzymajmy też pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. W przypadku kradzieży nie stracimy całej gotówki.
 • W autobusach lub pociągach wybierajmy zawsze miejsce w pobliżu znanych osób lub kierującego – unikajmy pustych przedziałów w pociągu.
 • Klucze do mieszkania powinniśmy nosić w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść mieszkanie zanim osoba poszkodowana zdąży zareagować.

W przypadku kiedy poczujemy się zagrożeni nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Zawsze możemy zadzwonić na numery alarmowe 997 i 112. 

Źródło: KPP Stalowa Wola

 1. Waldek

  Dobrym i sprawdzonym wzorcem w niektórych krajach było obcinanie ręki złodziejowi, który został złapany na kradzieży. No niestety Polska to kraj cywilizowany i takie postępowanie nie wchodzi w grę. Gdyby tak było, to bezrękich widać byłoby niemalże na każdym kroku. Tak tylko głośno myślę.
  Waldek, Stalowa Wola.

  Reply
 2. lagodna herta

  Dobrze, ze w ferworze swiatecznej krzataniny, w tym calym zabieganiu przypominacie o tym. Dziekujemy:)

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code