Owoce, warzywa i soki za darmo

Data dodania: 17 czerwca 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Edukacja | Brak komentarzy

W roku szkolnym 2014/2015 w programie ministerialnym “Owoce i warzywa w szkole” uczestniczy ok. 11,3 tys. szkół podstawowych, w których owoce i warzywa spożywa ok. 1,335 mln dzieci, co stanowi ok. 95 proc. liczby dzieci z grupy docelowej.

Budżet programu na rok szkolny 2014/2015 wynosi w Polsce ok. 96,8 mln PLN, z czego 88% współfinansowane jest ze środków UE.

Redakcja MiastoZaklikow.pl w treści artykułu pt. “Czy dzieci szkolne otrzymują darmowe warzywa  owoce” z dnia 15 maja 2015 r. wystąpiła do Burmistrza Miasta Zaklików z zapytaniem, jak przedstawia się ta sytuacja w szkołach funkcjonujących na terenie Gminy Zaklików.

Z odpowiedzi udzielonej przez Organ prowadzący szkoły wynika, że :

• Zespół Szkół w Lipie przystąpił do programu i z darmowych owoców i warzyw w ramach tego programu korzysta 63 uczniów.
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie przystąpił do programu i z darmowych warzyw i owoców korzysta 91 uczniów.
  • Zespół Szkół w Zdziechowicach nie przystąpił do programu ze względu na to, iż w wyniku przeprowadzonej akcji pilotażowej okazało się, iż brak jest zainteresowania spożywaniem tego typu produktów na terenie szkoły.

W tym programie mogą uczestniczyć jedynie dzieci uczęszczające do szkół podstawowych, tj.: realizujące obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, tzw. zerówki, oraz uczęszczające do klas I – III.

Co to oznacza, że szkoła przystąpiła do programu “Owoce i warzywa w szkole”?

Przez okres 10 wybranych tygodni w semestrze każde dziecko uczestniczące w programie otrzymywało co najmniej 20 porcji owoców i warzyw, tj. po 2 – 3 porcje owocowo-warzywne w tygodniu.

W ramach programu „Owoce i warzywa w szkole” dzieci uczęszczające do klas I – III szkół w Lipie i Zaklikowie otrzymywały:

• świeże owoce: jabłka, gruszki, truskawki, borówka amerykańska
  • świeże warzywa: marchew, rzodkiewki, papryka słodka, pomidory, kalarepa
  • soki: owocowe, warzywne oraz owocowo – warzywne.

Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego.

W praktyce wygląda to w ten sposób, że każdy produkt jest podawany w opakowaniach jednostkowych, produkty są umyte i bezpieczne do bezpośredniego spożycia przez  dziecko.

W programie nie biorą udziału tylko te dzieci szkolne, których rodzice złożą w tej sprawie pisemne oświadczenie woli.