Szkoła w Lipie reaktywuje drużynę harcerską

Data dodania: 6 października 2014 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Edukacja | 10 komentarzy

W Zespole Szkół im. Szarych Szeregów w Lipie czynione są starania o reaktywowanie drużyny harcerskiej. Dyrektor szkoły Iwona Stryjecka – Pezda jest mocna zaangażowana w tworzenie nowej drużyny, która będzie nosiła miano „Ogniki”.

Inicjatywa ta wyszła bezpośrednio od dzieci szkolnych i zyskała już szeroką aprobatę rodziców. Dyrektor szkoły popiera inicjatywę i służy swoim kilkuletnim doświadczeniem harcerza i drużynowej. Planowane jest stworzenie 40 osobowej drużyny harcerskiej. Z ramienia Hufca Stalowa Wola opiekę nad nowopowstającą drużyną sprawuje Tomasz Siembida. Harcówka mieści się w budynku szkoły. Harcerze planują wycieczki, rajdy, biwaki, gry terenowe. Na wyposażeniu szkoły jest ok. 20 mundurków oraz trochę sprzętu, dzieci własną pracą przystosowują pomieszczenie, natomiast umeblowanie pomieszczenia jest na mojej głowie – mówi dyrektor Iwona Stryjecka – Pezda.

Do drużyny harcerskiej przyjmowane są dzieci od klasy 4 szkoły podstawowej do ostatniej klasy gimnazjum. Dzieci młodsze są w drużynie zuchów. Aby drużynę w pełni wyposażyć potrzebne są środki finansowe na zakup m.in. karimat, butli gazowej turystycznej oraz pozostałej części mundurków. Drużyna jest w większości żeńska. Planuje się zakupienie spodni dla dziewcząt do zajęć terenowych, jednak czy się to uda czas pokaże, gdyż muszą to być spodnie regulaminowe, a koszt takich spodni wynosi ok. 100 zł. za parę.

Drużyna harcerska z Lipy w ostatni weekend brała już udział w Zlocie harcerskim w Bojanowie. Z przygotowanych atrakcji skorzystało około stu harcerzy z kilku szkół, uczestniczyli we mszy, różnych zajęciach grupowych, wspinaczkach i grach terenowych. Drużyna otrzymała wsparcie dorosłych mieszkańców Lipy, głównie rodziców.

Życzymy powodzenia.

1. Patriotka

Harcerzem się jest przez cale życie. To nie kwestia zgody hufca. Wynika to z potrzeby, wychowania i wzorców. Szacunek dla tych, którzy skreśleni z tzw.listy przyjechali do Zaklikowa i udowodnili swój szacunek wobec narodowego święta.

2. Patriotka

Kiedy zlikwidowano w ZS w Lipie drużynę harcerską skoro aktywni harcerze w b.licznym składzie składali kwiaty podczas obchodów 3 maja 2014 na rynku
    w Zaklikowie. Uczestniczyłam w obchodach i widziałam harcerzy wraz z nauczycielami z ZS z Lipy.

1. obiektywny

Szkoda tylko Patriotko, że nie wiesz, że wtedy działali nie zgodnie z prawem ponieważ od stycznia 2014 r. zostali skreśleni z listy drużyn ze Stalowowolskiego hufca. To że ktoś pokazał się na oficjalnej uroczystości w mundurze to jeszcze nie znaczy że jest harcerzem i ma prawo go nosić.

3. Lagodna Herta

Moim zdaniem o tym czy ktos angazuje sie w wykonywanie obowiazkow, jest aktywny nie decyduje napewno wiek. To bardzo indywidualna sprawa. Nie jestem nauczycielem, ale czesto rozmawiam z mlodzieza uczaca sie w szkolach na terenie naszej gminy, a ich opinia jest zdaje sie dosc wazna i obiektywna. Ci, ktorzy sie ucza w tych szkolach chwala zarowno dyrekcje, jak i nauczycieli. O nowej pani dyrektor z Lipy slyszalam wiele dobrego. Mysle, ze to wlasciwy wybor. Zycze pani dyrektor dlugiego kierowania szkola w Lipie.

4. anonim

Nowy dyrektor 🙂 młoda kobieta takiej sie chce cos robic;) popieram ją! 🙂 świetnie może zaklików weźmie przykład z niej. Bo od kiedy pamietam to w Zkiw jest jedna wielka chała !! nawet orliki nie pomogą..