To nie tylko obowiązek, to również dobro i satysfakcja

Data dodania: 26 marca 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Edukacja | Brak komentarzy

Zadania powiatu z zakresu pomocy społecznej, wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej oraz wspierania osób niepełnosprawnych wykonuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Stalowej Woli jako samodzielna jednostka organizacyjno-budżetowa.

PCPR w Stalowej Woli od dnia 1 stycznia 2012 r. zgodnie z Zarządzeniem Nr 49/2011 Starosty Stalowowolskiego z dnia 23 listopada 2011 r. zostało wyznaczone na Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej”.

Sprawami związanymi z kwalifikowaniem, szkoleniem, prowadzeniem i oceną rodzin zastępczych zajmuje się Dział Pomocy Społecznej w ramach, którego funkcjonują dwa zespoły:

• Zespół ds. Pieczy Zastępczej,
  • Zespół ds. Pomocy Instytucjonalnej i Świadczeń.

Rodziny zastępcze z terenu Powiatu Stalowowolskiego mogą liczyć na pomoc zatrudnionej kadry: pedagoga, psychologa oraz dwóch koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej. Działania z zakresu poszukiwania kandydatów na rodziny zastępcze i osób zainteresowanych prowadzeniem rodzinnych domów dziecka od 2012 r. sygnowane są poniższym plakatem zamieszczanym w miejscach, gdzie można liczyć na zainteresowanie i zachęcenie nowych osób do współpracy dla dobra dzieci pozbawionych opieki.

Cyklicznie raz do roku (z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego – 30 maja oraz Dnia Dziecka – 1 czerwca) organizowany jest przez PCPR dla rodzin zastępczych Piknik Rodzinny. Jest to okazja to spotkania się rodzin zastępczych wraz z dziećmi w plenerze. Wspólna zabawa podczas przygotowanych konkurencji sportowych daję szansę wspólnej rywalizacji dzieci z rodzicami. Jak zawsze na każdego czekają słodkie nagrody i wyróżnienia.

Ustawa z dnia z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t. jedn. Dz.U. z 2013r. poz. 135 z późn. zm.) na nowo uregulowała zasady tworzenia rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka. Ustawa określa, że rodzinnymi formami pieczy zastępczej są:

1. rodzina zastępcza:

a) spokrewniona,

b) niezawodowa,

c) zawodowa, w tym zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego i zawodowa specjalistyczna,

2.  rodzinny dom dziecka.

Ustawa zmieniła z prawnego punktu widzenia podejście do umieszczania dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej, co stało się działaniem priorytetowym twórców ustawy. Na chwilę obecną nie umieszcza się dzieci poniżej 10 roku życia w placówkach opiekuńczo-wychowawczych lecz wyłącznie w rodzinnej pieczy zastępczej. Dlatego realizując zapisy ustawy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Stalowej Woli skupia się na poszukiwaniu miejsc dla pozbawionych opieki dzieci docelowo w formach rodzinnej pieczy zastępczej.

Poniżej zaprezentowano statystykę rodzin zastępczych funkcjonujących na terenie Powiatu Stalowowolskiego w latach 2004-2014 w następującym układzie tabelarycznym.

Rodzaje rodzin zastępczych

Liczba rodzin

Liczba dzieci umieszczona w rodzinach zastępczych

ROK 2014

ROK 2013

ROK 2012

ROK 2011

ROK 2010

ROK 2009

ROK 2008

ROK 2007

ROK 2006

ROK 2005

ROK 2004

Rodzina zawodowa

Źródło: opracowanie własne przez pracownika PCPR Stalowa Wola na podstawie danych zebranych ze sprawozdań MPiPS-03-R oraz WRiSPZ-P.

W 2014 roku rodziny zastępcze mogły liczyć na n/w pomoc wynikającą z zapisów ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej:

– Finansowego:

• comiesięczne świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania umieszczonego dziecka,
  • dodatek z tytułu niepełnosprawności dziecka,
  • świadczenie jednorazowe na pokrycie niezbędnych kosztów związanych z potrzebami dziecka przyjmowanego do rodziny,
  • dofinansowanie do wypoczynku dziecka poza miejscem zamieszkania,
  • środki finansowe na utrzymanie lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego wypłacane  rodzinom zawodowym,
  • wynagrodzenie dla zleceniobiorców oraz osób zatrudnionych w rodzinie zastępczej zawodowej lub rodzinie zastępczej niezawodowej,

–  Specjalistycznego:

• pomoc pedagogiczna,
  • pomoc psychologiczna.

W celu poznania pełnej oferty zadań realizowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Stalowej Woli oraz rodzajach świadczonej pomocy zapraszamy na stronę internetową urzędu: www.pcprstwola.naszaplacowka.pl