Uwaga nad wodą

Data dodania: 6 czerwca 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Edukacja | 3 komentarze

Do rozpoczęcia wakacji pozostało jeszcze kilka tygodni, ale słoneczna aura sprawia, że coraz chętniej wypoczywamy nad wodą.

Tymczasem by wypoczynek ten nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę również zdrowy rozsądek.

Tylko od początku maja do 2 czerwca br. w Polsce utonęły już 32 osoby.

Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Jednak jezioro czy morze to nie tylko relaks i odpoczynek, ale także mnóstwo zagrożeń. To przede wszystkim tutaj liczy się pilna uwaga i przezorność urlopowiczów. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Przy okazji letnich wycieczek i aktywnego wypoczynku o tragedię nietrudno. Policja przypomina o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu w okolicach jezior.

–   Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.

–   Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.

–   Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki.

–   Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.

–   Nie skaczmy “na główkę”. Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Gdy jednak w czasie kąpieli dojdzie już do urazu kręgosłupa, najważniejsze jest, aby ostrożnie przetransportować poszkodowanego na brzeg i koniecznie sprawdzić drożność dróg oddechowych. Natychmiast wezwijmy także pogotowie ratunkowe. Od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.

–   Materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

–   Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.

Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.

Źródło: KPP Stalowa Wola

1. AZ

Nie ma ludzi do sprzątania niby Miasta ,Burmistrz liczy że mieszkańcy sami będą odśnieżać i zamiatać chodniki,zgrabiać wykoszoną trawę to teraz i zalew możemy posprzątać. On tylko umie podnieść cenę za wywóz śmieci 14zł od osoby/ dobrze że Regionalna Izba Obrachunkowa obniżyła na 7 zł/

2. mieszkaniec