Apel w sprawie niebezpiecznej rośliny

Data dodania: 22 lipca 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Jeden komentarz

Do Urzędu Miejskiego w Zaklikowie napływają informacje (zgłoszenia), że na terenie Gminy Zaklików pojawił się barszcz Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel).

Roślina ta występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, także na poboczach dróg i przy szlakach turystycznych oraz na nieużytkach czy odłogach. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren, a dodatkowo włoski na liściach i łodygach wytwarzają parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran.

Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególnie podatne są dzieci i osoby cierpiące na alergie.

Barszcz Sosnowskiego zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony roślin nie jest rośliną kwarantannową podlegającą obowiązkowi zwalczania.

W związku z tym, że barszcz Sosnowskiego stanowi duże zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, zwracam się do mieszkańców Gminy Zaklików z prośbą o zgłaszanie do Urzędu Miejskiego w Zaklikowie miejsc, gdzie zaobserwowano ewentualne występowanie tej niebezpiecznej rośliny.

Biorąc pod uwagę zagrożenia – dla zdrowia i ochrony środowiska – powodowane niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się barszczu Sosnowskiego, zasadne jest podjęcie działań mających na celu zwalczanie tej rośliny.

Źródło: www.zaklikow.pl

  1. zaklika

    Ale nowina,barszcz Sosnowskiego w Zaklikowie i okolicach jest nie pamiętam od kiedy,a mam już sporo lat ,tylko nikt na niego nie zwracał uwagi.Niezłe okazy są na Pasterniku koło mostu kolejowego

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

code