ASF zbiliża się do granic województwa podkarpackiego

Data dodania: 30 stycznia 2016 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Brak komentarzy

Nawet 40 tys. dzików planuje odstrzelić Ministerstwo Rolnictwa w 50 km pasie wzdłuż wschodniej granicy. Resort chce w ten sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Na ten cel mamy wydać 12,6 mln zł.

Prewencyjny odstrzał dzików ma dotyczyć obszarów wschodniej Polski położonych w województwach: lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim.

„Przeprowadzenie takiego odstrzału ma na celu osiągnięcie gęstości populacji dzika na poziomie 0,5 osobnika/km2, co zgodnie z opiniami ekspertów pomoże w ograniczeniu ryzyka związanego z rozprzestrzenianiem się tej choroby [ASF] we wschodnich regionach Polski, w szczególności z terytorium Ukrainy i Białorusi. W ramach tego działania planowane jest dokonanie odstrzału ok. 40 000 osobników” – czytamy w komunikacie ministerstwa rolnictwa.

O wykonywanie takiego odstrzału od miesięcy apelują rolnicy, którzy ponoszą straty z powodu pojawienia się tropikalnej choroby. Pojawienie się ASF‑u dramatycznie obniżyło opłacalność produkcji. Od 2000 r. pogłowie świń spadło z 17,1 mln sztuk do 11,1 mln sztuk. Polska, w której spożycie wieprzowiny utrzymuje się na stale wysokim poziomie, stała się już importerem trzody chlewnej. W ubiegłym roku Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła działania rządu PO-PSL związane z problemem ASF. Ówczesny minister zakazał odstrzału dzików.

„Zakaz ten nie pozwalał na elastyczne i uzależnione od potrzeb stosowanie metod redukcji pogłowia dzików. […]. Wprowadzone rozwiązania skutkowały dotkliwymi stratami dla właścicieli stad świń, a także zwiększeniem wydatków publicznych” – czytamy w raporcie NIK‑u.

Źródło: Gazeta Polska Codziennie/Autor Jacek Liziniewicz 29.01.2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code