Bitwa historyczna, zabawa i śpiewy

Data dodania: 15 kwietnia 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | 4 komentarze

Z okazji uroczystych obchodów 450 – lecia lokacji miasta Zaklików, w dniu 14.04.2015 r.  godz.11.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Zaklikowie odbyła się impreza dziecięca i młodzieżowa – turniej wiedzy krajoznawczej i historycznej uczniów szkół gminy Zaklików pod nazwą „Bitwa historyczna”.

Celem turnieju było poznanie historii miasta Zaklików, od chwili jego założenia, aż do czasów nam współczesnych, a także sprawdzenie wiedzy na temat historycznych postaci oraz zabytków Zaklikowa i jego walorów krajoznawczych.

Do konkursu stanęły drużyny z trzech szkół z terenu naszej gminy.

Z ZSO w Lipie:

Gimnazjum; Alicja Flis, Natalia Samborska, Wiktoria Żołopa

Szkoła podstawowa klasy IV-VI; Justyna Ozga, Sara Ozga, Jakub Skrzypek

Szkoła podstawowa klasy I-III; Martyna Rzepczyńska, Julia Kaczmarzyk, Dominik Tur

Z ZSO w Zaklikowie:

Gimnazjum; Zuzanna Florczak, Jakub Gajowniczek, Patryk Kucharczyk

Szkoła podstawowa klasy IV-VI; Marta Plennikowska, Katarzyna Florczak, Ilona Kobylska

Szkoła podstawowa klasy I-III; Weronika Bryczek, Basia Jagiełło, Amelia Szyszka

Z ZSO w Zdziechowicach:

Gimnazjum; Paweł Drzymała, Maciej Kapica, Natalia Toczyska

Szkoła podstawowa klasy IV-VI; Klaudia Pokwapisz, Paweł Tarnowski, Konrad Szkutnik

Szkoła podstawowa klasy I-III; Sara Drewniak, Wiktoria Janik, Karol Rapa.

Wyniki konkursu oceniało trzyosobowe Jury w składzie:

Dorota Zakościelna z ZSO w Zdziechowicach, Dariusz Chmielewski z ZSO w Lipie, Mirosław Balbier z ZSO w Zaklikowie.

Dzieci z klas I-III miały wyznaczone zadanie sporządzenia malunków oraz ułożenie krótkiego wiersza tematycznego. Natomiast starsze dzieci miały zadawane pytania i udzielały na nie odpowiedzi. Wśród pytań niektóre były bardzo trudne, jak np: kto był pierwszym założycielem apteki w Zaklikowie, jaką długość ma rzeka Sanna, kiedy zakończono budowę budynku GOK w Zaklikowie, w którym roku Zaklików utracił prawa miejskie, kto jest przewodniczącym Rady Miejskiej w Zaklikowie. Jednak uczestnicy konkursu podeszli do pytań na luzie i na wesoło.

W tracie konkursu wszyscy bawili się przy utworach wokalnych śpiewanych przez Kasię Daniel, Oliwię Urbanek oraz zespół DD TOM w składzie: Ola Czubacka, Dominik Czajka, Tomek Rybiński,  Cambo Diego, Łukasz Skorupa.

Po podliczeniu przez Jury wszystkich uzyskanych punktów przez drużyny z poszczególnych szkół, okazało się, że ze wszystkich konkurencji najlepsza była drużyna z ZSO w Zdziechowicach, która uzyskała 62 punkty, drugie miejsce zajęła drużyna z ZSO z Lipy i z ZSO z Zaklikowa ex aequo, które uzyskały po 60 punktów.

Wręczenia pucharów dokonał Burmistrz Zaklikowa w towarzystwie dyrektora GOK oraz członków Jury, jednocześnie opiekunów szkolnych rywalizujących drużyn.

Przed zakończeniem imprezy Oliwia Urbanek wystąpiła z utworem poezji śpiewanej do słów Romualda Bielendy i opracowaniem muzycznym Tomasza Turek „Zaklików nasz”, który będzie się mógł w przyszłości ubiegać o miano hymnu Zaklikowa.

Szkoda tylko, że widownia szkolnych dzieci była nieliczna, gdyż była to ciekawa dla wszystkich, bezstresowa lekcja historii.

MiastoZaklikow.pl przygotowało fotorelację z zabawy.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36

1. Usieszona

Zwracam się do wszystkich którzy nie potrafią pisać z zachowaniem zasad ortografii .Mam małe pytanie panie rodzic odkąd to Zdziechowice nazywają się Zdzieciwce?

2. rodzic

mały błąd – może redaktor wie coś więcej niż ty, albo snuje proroctwa, bo ZSO w Zaklikowie niedługo nie będzie, ale może byc za to w Lipie czy Zdzieciwcach

3. mały błąd

Szanowny redaktorze, który tak tropisz wszelkie szkolne nieprawidłowości- stosując skróty, dobrze jest je rozumieć. ZSO- zespół szkół ogólnokształcących- tylko Zaklików. Reszta to ZS- zespół szkół.

4. Omar

Wyremontujcie ten dom kultury? czy bedziecie tak dziadować?! Odkąd pamiętam ten budynek nie zmienił się od 20 lat w ogole. Pamietam jak Grzyb krzyczał nad zalewem o Zaklikowie jakieś pare lat temu, że Zaklików to będą nowe Ustrzyki. Ale ten Pan Grzyb to jest …. Molo w ruinie. Wybudowane jakieś G*WNO na wyspie nad zalewem ( czyj to pomysł i jaka była wizja? ). Wyrzuciliście Turka na koszt jakiegoś pana, gdzie Turek był intensywnie zaangażowany w prace domu kultury. Po co? dlaczego? Urząd miasta działa jak rodzina, tylko znajomości. To mniej wiecej wygląda tak: „Sluchaj chcesz sobie siedzieć w gminie i popierdzieć w stolek? pare razy powiesz pare głupot i bedzie luuuz, a kaseczka dobra. Nikt Ci na rece nie patrzy, byle żebyś na czas do pracy przychodził/a”

Aha i jeszcze jedno.

UL. Tartak. Panie Burmistrzu. Ja nie proszę, ponieważ wszyscy proszą i na nic. Zrób z ta droga w końcu porządek!!! Tam nie ma warunków do jazdy ani rowerem ani jakimkolwiek pojazdem!!!

Dziękuje