Bobry kształtują nasze środowisko

Data dodania: 8 października 2014 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Jeden komentarz

W nieczynnych obecnie wyrobiskach cegielni polowych w Zaklikowie zadomowiła się rodzina bobrów. Bobry kształtują swe środowisko według własnych potrzeb. Widoczne są świeże ślady ich bytności w postaci powalonych drzew, ściętych w bardzo charakterystyczny sposób.

Bóbr jest największym gryzoniem, jego waga może dochodzić do ok. 30 kg, a długość do 110 cm. Nie jest to oczywiście jedyna rodzina bobrów żyjąca w naszym sąsiedztwie.  Ślady działalności bobrów widoczne są również nad Sanną oraz na terenach stawów hodowlanych ryb.

W Polsce bóbr jest jednak pod ochroną gatunkową częściową co oznacza, że na terenach o szczególnym nasileniu szkód zachodzi konieczność ich odłowów lub odstrzałów redukcyjnych.

Bóbr jest jednym z tych zwierząt, którego działalność bezpośrednio wpływa na kształt środowisk naturalnych i ich rodzaj, a dotyczących nieraz znacznych obszarów, co niekiedy jest dużą uciążliwością dla ich ludzkich sąsiadów. Są trudne do zaobserwowania, gdyż są czujne i bardzo płochliwe. Jednak bobry to pracowite i bardzo piękne zwierzęta.

 

12534   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code