Czy droga nr 855 w Zaklikowie jest bezpieczna

Data dodania: 17 października 2014 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | 1 komentarz

Dobiegają końca prace przy rozbudowie drogi wojewódzkiej nr 855. Wykonywane są jeszcze prace porządkujące. W dniu 16.10.2014 r. odbyło się nawet uroczyste otwarcie drogi, w trakcie którego doszło do kilku przepychanek słownych. Jednak dla mieszkańców Zaklikowa nie to jest najważniejsze.

Droga nr 855 przebiegająca przez Zaklików została oznaczona znakami poziomymi, pasami i liniami. Oznakowanie to jednak różni się od oznakowania tej drogi sprzed dokonanej rozbudowy. Przed remontem, skrzyżowanie ulicy Rozwadowskiej i Słonecznej było oznakowane liniami ciągłymi mającymi zapobiegać wyprzedaniu pojazdów jadących ulicą Rozwadowską. Obecnie skrzyżowanie to jest oznakowane linią przerywaną, co oznacza, że w rejonie skrzyżowania pojazdy jadące zarówno w jednym jak i drugim kierunku mogą być wyprzedzane. Sytuacja ta stwarza jednak zagrożenie, gdyż ulica Słoneczna jest drogą dojazdową do osiedla i panuje na niej ruch, którego nie można uznać jako mały lub nieistotny. Natomiast wyjazd z ulicy Słonecznej jest trudny ze względu na ograniczoną widoczność jezdni ul. Rozwadowskiej. Mieszkańcy „osiedla słonecznego” są tym zaniepokojeni, gdyż w wyniku wyprzedzania na tym odcinku może dojść do tragedii.

Natomiast mieszkańcy Lipy zastanawiają się nad organizacją ruchu przy ich nowym „rondzie”. Z obecnych oznakowań dróg wynika, że osoby jadące od Stalowej Woli i zjeżdżające z drogi głównej w kierunku tzw. „Starej Lipy” muszą ustępować pierwszeństwa przejazdu pojazdom poruszającym się ulicą biegnącą w kierunku dworca PKP tj. ulicy spełniającej podrzędną rolę.

W sprawie nowego oznakowania dróg MiastoZaklikow.pl skontaktowało się Podkarpackim Zarządem Dróg Wojewódzkich – Rejon w Stalowej Woli. Z uzyskanych danych wynika, iż oznakowanie zostało wykonane zgodnie z projektem zatwierdzonym m.in. przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego i Komendę Wojewódzką Policji. Powodem zmiany oznakowania drogi jest fakt, że ulica Słoneczna nie posiada oznaczenia numeru drogi i w związku z tym, jest uznana jako dojazd i zjazd a nie droga. W celu poprawienia bezpieczeństwa użytkowników tych dróg następny ruch będzie należał do włodarzy naszego miasteczka.

W kwestii oznakowania „ronda” w Lipie uzyskano informację, iż w sprawie tej były już zgłaszane uwagi do projektu, jednak projektant w wyniku aktualizacji utrzymał pierwotny projekt tego rozwiązania w mocy. Czy jest to rozwiązanie prawidłowe pokaże czas. Mieszkańcy są zdania, iż droga w kierunku „Starej Lipy” powinna być z pierwszeństwem przejazdu, bo to usprawni ruch i spowoduje płynność w opuszczaniu drogi głównej.

IMG_0314 IMG_0315 IMG_0316