W wodach rzeki Sanny napotkanie raka jest dziś rzeczą niezwykle łatwą. Raki powróciły do głównego koryta rzeki jak i do licznych kanałów i stawów. Jeszcze kilkanaście lub nawet kilka lat wstecz widok taki wywoływał sensację.
Liczne pojawienie się raków w naszych wodach świadczy o poprawie jakości wód, gdyż rak jest zwierzęciem szczególnie wrażliwym na zanieczyszczenie lub spadek poziomu natlenienia wody. Fachowa literatura wskazuje, iż rak jest określany także jako „barometr czystości wód”.
W naszym kraju występują dwa rodzime gatunki – rak szlachetny oraz rak błotny. W Polsce rak objęty jest ochroną gatunkową i uznany został za gatunek narażony na wyginięcie. Prezentowane zdjęcia raków, zostały wykonane na terenie stawu hodowlanego ryb w trakcie prac przygotowawczych magazynów rybnych, przed zbliżającymi się odłowami.
Jednak właśnie dzięki tym małym „barometrom” będziemy mieć stuprocentową pewność, że ryby z naszych wód, które niedługo trafią na nasze stoły będą najwyższej jakości.
To wielka tragedia dla Waszej wody… To rak pręgoeaty, nosiciel raczej dżumy, która jest śmiertelna dla naszych rodzimych raków szlachetnych i błotnych. Raki prégowate nie są wskaźnikiem czystości wody, żyją nawet w ściekach… Zgodnie z polskim prawem nie wolno ich po złapaniu wypuszczać tylko zabić zdala od wody.
Czy to w rzeczywistości nasz rodzimy gatunek? Czy aby nie jest to rak pręgowaty, który jest gatunkiem obcym?
Cytat za wiki: „Ze względu na duże zdolności przystosowawcze ocenia się, że może żyć wszędzie. Żyje nawet w wodach pozaklasowych, co oznacza, że nie może być wskaźnikiem czystości wody i nie może świadczyć o jakości wody”
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rak_pr%C4%99gowaty
tylko się cieszyć!! 😉