Dojrzała demokracja

Data dodania: 15 grudnia 2014 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Brak komentarzy

W dniu 13 grudnia odbył się w Warszawie planowany marsz w obronie demokracji i wolności mediów. Nie sprawdziło się czarnowidztwo, że Polska zostanie podpalona.

Według bezpośrednich uczestników marszu, którzy podzielili się swoimi spostrzeżeniami z redakcją MiastoZaklikow.pl, frekwencja uczestników marszu wynosiła ok. 60-70 tys. a nawet nieco więcej.

Z terenu naszego powiatu liczba osób, która udała się do stolicy nie przekraczała 100. Uczestnikami marszu byli ludzie z całej Polski, nie tylko z tych województw gdzie partia PiS miała lepszy lub gorszy wynik wyborczy.

Zgodnie z relacją bezpośrednich uczestników, w kilometrowych kolejkach pojazdów i autobusów widoczne były numery rejestracyjne pojazdów od województwa zachodniopomorskiego po podkarpackie, oraz od podlaskiego po dolnośląskie.

Całość przebiegła bez incydentów, spokojnie. Nie potrzeba było interwencji Policji.

Tylko pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów Ewy Kopacz zrobiło się głośno, rozległy się donośne gwizdy, a tłum krzyczał, co myśli o nadużyciach przy ostatnich wyborach samorządowych, nie zabrakło również słownej oceny tłumu zatroskanego stanem naszego państwa.

Podsumowując, 13 grudnia odbyła się w stolicy pokojowa manifestacja a obywatele RP mieli możliwość zbiorowego zamanifestowania swoich poglądów i wyrażenia swego stanowiska, a także  swych obaw na temat kondycji naszego państwa. Sprawa ta – miejmy nadzieję – będzie miała pozytywny wpływ na przyszłą politykę państwa i zmiany prawa wyborczego przed zbliżającymi się kolejnymi wyborami.

Przeciwstawić można tu sytuację jaka ma obecnie miejsce z Belgii, gdzie związki zawodowe ogłosiły strajk generalny, który jest odpowiedzią jedynie na plan oszczędnościowy rządu. W wyniku strajku całkowicie został sparaliżowany transport kolejowy i lotniczy.

Protestujący ustawili blokady, jedną z nich ustawiono w rejonie instytucji unijnych – w alei Rue de la Loi przy skrzyżowaniu z rondem Schumana.

Można zadać pytanie, która demokracja jest lepsza, bo wbrew światowej opinii wszystko wskazuje na to, że to nasza demokracja jest bardziej dojrzała – czy tak?