Dzieci z ZS w Zdziechowicach zwiedziły kopalnię soli w Bochni

Data dodania: 21 października 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Brak komentarzy

29 września uczniowie klas IIa i IIb wraz z koleżankami z klasy IV i V oraz ze swoimi wychowawczyniami zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania soli wygląda dziś jak podziemne miasto.

Na wycieczkę wyjechaliśmy ze Zdziechowic o godz. 6.00 rano. Do Bochni, miasta, które jest starsze od Krakowa o 4 lata, dotarliśmy cztery godziny później.

Zwiedzanie kopalni rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Na dzielnych maluchach zjazd windą na głębokość 212 m nie zrobił większego wrażenia. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze mogliśmy zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc.

Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, w którą również zabrani zostali uczniowie. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomogli między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli wrażenie, jakby normalna  praca górników w kopalni toczyła się tuż obok nich. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz” 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zrelaksowanie się, zakup pamiątek.

Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Uczestnicy wycieczki, nieco zmęczeni około godziny 15 dotarli do Krakowa.

Gdy dojechaliśmy do Krakowa, nad brzegiem Wisły przywitał nas Smok Wawelski.

wp20150929015-1445424199

Źródło: czytaj całość i oglądaj zdjęcia z wycieczki dzieci TU