Echa I tury wyborów prezydenckich

Data dodania: 11 maja 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Brak komentarzy

Po pierwszej turze wyborów prezydenckich nie ma większego zaskoczenia.

Pierwszą turę wygrał Andrzej Duda z wynikiem jak dotychczas sondażowym ok. 34.5 proc. głosów. Drugie miejsce ze zbliżonym wynikiem zajął obecnie urzędujący prezydent Bronisław Komorowski z wynikiem ok. 33.1 proc. głosów.

Największym jednak wygranym tej tury jest Paweł Kukiz, który uzyskał aż ponad 20 proc. głosów. Jego świetny wynik poparcia stanowi jednak wg. komentatorów sceny politycznej sprzeciw wobec polityki zarówno PiS jak i PO. Pozostali kandydaci obdarzeni zostali zaledwie kilku procentowym lub mniejszym poparciem wyborców. Wynik wyborczy kandydatów z partii SLD oraz PSL poczytywany jest nie tylko jako przegrana, lecz jako porażka, co niejako zostało skonfrontowane z wynikiem jaki uzyskał PSL w wyborach samorządowych.

Andrzej Duda jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, natomiast Bronisław Komorowski jest popierany przez Platformę Obywatelską.  Frekwencja wyborcza według sondaży wniosa ok. 50 procent.

W dalszej części tej kampanii prezydenckiej zapowiadana jest pomiędzy kandydatami debata publiczna lub nawet dwie. Gra idzie o przekonanie do siebie i swojego programu wielkiej rzeszy wyborców, a przy tak zrównanym wyniku w I turze, każdy głos wyborcy jest na wagę złota dla każdego kandydata.

Miejmy nadzieję, że 50 procentowa frekwencja nie oznacza braku zainteresowania obywateli sprawami państwa, lecz jest rozważnym przygotowaniem do udziału w decydującej II turze, która odbędzie się już w dniu 24 maja 2015 r.