Gmina Zaklików pozostanie w jednym kawałku

Data dodania: 1 lutego 2016 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | 4 komentarze

Inicjatywa mieszkańców Lipy mająca doprowadzić do podziału Gminy Zaklików i utworzenia z jej części nowej gminy z siedzibą w Lipie nie znalazła poparcia.

W dniu 31.01.2016 r. odbyło się w tej sprawie gminne referendum. Mieszkańcy naszej gminy zdecydowali, iż w najbliższym czasie nie dojdzie do podziału gminy i tym samym nie powstanie nowa gmina z siedzibą w Lipie.

Dla ważności odbytego referendum wymagany był udział w głosowaniu przynajmniej 30 procent uprawnionych do głosowania. Po przeliczeniu wszystkich głosów okazało się, że referendum jest nieważne z powodu zbyt małej frekwencji. Referendum byłoby ważne gdyby wzięło w nim udział około 2100 uprawnionych do głosowania. Okazało się, że w referendum na terenie całej Gminy Zaklików wzięło udział jedynie 1379 osób.

W Zdziechowicach do urn poszło zaledwie 31 osób a w Zaklikowie ok. 100. Z Lipy, Gielni i Goliszowca w referendum wzięło udział 1283 osoby. Z tej liczby za podziałem gminy opowiedziało się 1125 osób, natomiast 158 było przeciwnych podziałowi.

Z sondażu przeprowadzonego przed referendum wynikało, że mieszkańcy Gminy Zaklików bardzo sceptycznie podchodzą do przyszłego podziału gminy. Swój stosunek do tej inicjatywy wyrazili poprzez odmowę udziału w referendum. Ogólna frekwencja wyniosła 19,26 procent.

Z tego wynika, że jedność Gminy Zaklików pozostanie nienaruszona jeszcze przez wiele następnych lat.

1. Fredek

A skad autor moze wiedziec dlaczego wiekszosc ludzi nie poszla na referendum. A nie np dlatego, ze propagowana byla inicjatywa wsrod ludzi zeby nie isc w ogole to frekwencja bedzie za niska i referendum bedzie niewazne. Malo tego – skad to zalozenie ze jednosc gminy Zaklikow jest niezagrozona przez wiele lat? Na tym sprawa sie nie konczy.