Koncert charytatywny dla dzieci z Doniecka

Data dodania: 31 maja 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | 3 komentarze

W poniedziałek 1 czerwca 2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Zaklikowie odbędzie się koncert charytatywny na rzecz dzieci z ogarniętego działaniami wojennymi Doniecka, które przyjechały do Tarnopola.

Organizatorem koncertu jest ukraińskie miasto Tarnopol oraz GOK w Zaklikowie. Koncert rozpocznie się w sali widowiskowej GOK o godz. 19.00.

W trakcie koncertu zaprezentowane zostaną ukraińskie tańce ludowe, piosenki ukraińskie i polskie, a także utwory muzyki poważnej.

Na scenie wystąpi m.in. ukraiński zespół „Zbrucz”, który swą nazwę przyjął od rzeki Zbrucz, która w przedwojennym okresie stanowiła wschodnią granicę Polski.

Przed publicznością zaklikowską wystąpi także solistka Filharmonii Tarnopolskiej Natalia Bojko.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

1. drB

Znowu zaczyna działać propaganda Ukraińska .I to gdzie?w Zaklikowie? Ukraińcy zaczęli majdan to niech sobie teraz kończą. Ja wiem – dzieci są niczemu niewinne., Niech oligarcha król czekolady i jego koledzy którzy zawłaszczyli 95 % majątku narodowego pomogą chociaż odrobinkę uszczuplając swoje zasoby.

2. jajko

Przykładem bestialstwa UPA jest zagłada wsi Władysławówka pow. Włodzimierz Wołyński. Przebieg tej zbrodni znany jest dzięki Ukraińcowi, który zrelacjonował ją swojemu polskiemu sąsiadowi.

Pod koniec sierpnia 1943 roku z Władysławówki przybiegł zakrwawiony mężczyzna krzycząc, że Ukraińcy mordują w tej wsi Polaków. Świadek, W. Malinowski ukrył się ze swoją rodziną w lesie.

Pomagał im sąsiad, Ukrainiec Józef Pawluk. Poszedł on do wsi sprawdzić, co się dzieje. Wrócił po około 3 godzinach i zdał relację.

„Prowidnyk ich powiedział, że taka rzeź jednocześnie jest przeprowadzana, odbywa się na całej Ukrainie, że jest nakaz wybicia wszystkich Lachiw – żeby nikt nie pozostał – komunistów i Żydów też.

Powiedział (Józef Pawluk – przyp. S.Ż.), że we wsi Władysławówce wybili wszystkich, 40 rodzin – ogółem około 250 osób, leżą martwi, trupy.

Zapytany, jak to się stało, opowiedział, że rano napadli na kolonię, 50-ciu Ukraińców – UPA, uzbrojonych, otoczyło i „zdobyło” wieś, podczas “zdobywania” wsi zastrzelili kilku Polaków, którzy uciekali.

Pozostali bezbronni i sterroryzowani zostali oddani Ukraińcom, którzy oczekiwali w rejonie wsi przed jej „zdobyciem”.

Była to zbieranina ludzi bez broni palnej, ze 150 osób, między nimi były kobiety – wszyscy posiadali kosy, sierpy, siekiery, widły, noże, cepy, szpadle, grabie, kłonice, orczyki i inne narzędzia stosowane w rolnictwie.

Tak na znak dany przez uzbrojonych Ukraińców, rzucili się na Polaków. Rozpoczęła się straszna rzeź, w tym zamieszaniu pobili i swoich.

O tym opowiedział mi ojciec – mówił Pawluk, a sam widziałem koniec tego mordu – najgorzej znęcali się nad ostatnimi Polakami – rozszarpywali ludzi, ciągnęli za ręce i nogi, a inni ręce te odżynali nożami, przebijali widłami, ćwiartowali siekierami, wieszali żywych i już zabitych, rozcinali kosami, wydłubywali oczy, obcinali uszy, nos, języki, piersi kobiet i tak ofiary puszczali. Inni łapali je i dalej męczyli, aż do zabicia.

Przy końcu ofiara była otoczona grupą ryzunów – widziałem, jak jeszcze żyjącym ludziom rozpruwano brzuchy, wyciągano rękami wnętrzności – ciągnęli kiszki, a inni ofiarę trzymali; jak gwałcili kobiety, a później je zabijali, wbijali na kołki, stawiali żywe kobiety do góry nogami i siekierą rozcinali na dwie połowy, topili w studniach.

Powiedział Pawluk, że nigdy w życiu nie widział i nie słyszał o takiej rzezi, i nikt, kto tego nie widział, nigdy w to nie uwierzy, że jego pobratymcy tego dokonali. (…) Po wybiciu ofiar wszyscy rzucili się na dobytek – rabowali wszystko, nawet jedni drugim zabierali, były bratobójcze bójki (…).

Nie mogłem patrzeć się na dzieci z roztrzaskanymi głowami i mózgiem na ścianach, wszędzie trupy zmasakrowane, krew – aż czerwono..”.

3. Masz i pomyśl.

UPA zamordowało więcej ludzi niż Hitler i Stalin razem !!!
    Mężczyzn przybijano do stodół, umierali wcześniej się przyglądając jak ich dzieci są topione w studni, kobiety gwałcone i mordowane.
    UPA jest teraz wielbione na Ukrainie.
    Ludzie, Ukraina nie jest naszym przyjacielem, to nasz Wróg, większy niż Rosja !!!