W wyniku znowelizowania ustawy prawo o ruchu drogowym zaostrzono kary dla kierowców. Surowszego karania muszą być pewni pijani kierowcy i piraci drogowi.
Zmiany dotyczą przepisów bezpieczeństwa w ruchu drogowym a najważniejsze z nich to:
Piraci drogowi
Kierowca, który przekroczy dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h straci prawo jazdy na trzy miesiące. Prawo jazdy zatrzyma policjant w trakcie kontroli.
Jeżeli kierowca w dalszym ciągu będzie prowadził pojazd (bez prawa jazdy), okres zatrzymania prawa jazdy zostanie przedłużony na okres do 6 miesięcy.
W przypadku ponownego stwierdzenia kierowania pojazdem bez uprawnień, zostanie wydana przez starostę decyzja administracyjna o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem.
Prowadzenie pojazdu mechanicznego bez wymaganych uprawnień – po ich odebraniu przez sąd – stanowić będzie przestępstwo zagrożone do dwóch lat pozbawienia wolności, obecnie czyn taki stanowi wykroczenie.
Przewożenie osób w liczbie powyżej 2 niż dopuszczają warunki techniczne pojazdu, stanowić będzie również podstawę do zatrzymania prawa jazdy na 3 miesiące.
Nietrzeźwi kierowcy
Wobec osób kierujących w stanie nietrzeźwości sąd wymierzając karę za popełnione przestępstwo obligatoryjnie orzeknie o zatrzymaniu prawa jazdy, oraz zasądzi nawiązki a także inne świadczenia pieniężne.
Nawiązka za przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości będzie wynosić 5000 złotych na konto fundacji i instytucji zajmujących się pomocą osobom pokrzywdzonym w związku z ruchem pojazdów. Dla osób skazanych wielokrotnie za te czyny, sąd orzeknie nawiązkę w wysokości nie mniejszej jak 10 000 złotych. Dalszą konsekwencją wielokrotnych czynów, czyli już ponownego skazania kierowcy za jazdę w stanie nietrzeźwości – sąd orzeknie dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
Osoby, wobec których sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów, będą mieli obowiązek zainstalowania w pojeździe samochodowym tzw. blokady alkoholowej, która uniemożliwi jazdę, gdy badanie wykaże, że stężenie alkoholu przekracza 0,1 mg alkoholu w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza.
Sąd będzie miał możliwość odstąpienia od orzeczenia wobec kierowcy – recydywisty środka karnego w postaci dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów, lecz będzie mógł ją zastosować jedynie w przypadkach wyjątkowych, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami. W takich przypadkach okres zakazu prowadzenia pojazdów orzeczony przez sąd nie może być krótszy jak 3 lata.