Kto wybuduje obwodnicę Stalowej Woli i Niska

Data dodania: 29 marca 2017 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Brak komentarzy

11 wykonawców chce zaprojektować i zbudować obwodnicę Stalowej Woli i Niska w ciągu drogi krajowej nr 77 Lipnik – Przemyśl, która ma liczyć ok. 15,3 km długości – poinformowała we wtorek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Najniższą ofertę złożyło konsorcjum, którego liderem jest Mostostal Warszawa oferując wykonanie zadania za 199,2 mln zł brutto. Najwyższą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor – 288,5 mln zł brutto. Wszyscy zaoferowali zrealizowanie inwestycji w 34 miesiące i 10-letni okres gwarancji.

Jak informuje GDDKiA, kolejnym etapem będzie badanie i ocena ofert. Najkorzystniejszy projekt wybrany zostanie na podstawie trzech kryteriów: ceny, terminu realizacji i czasu gwarancji.

W pierwszym etapie postępowania na zaprojektowanie oraz wybudowanie obwodnicy złożonych zostało 19 wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

Inwestycja realizowana będzie w systemie „projektuj i buduj”. Zadaniem wyłonionego w przetargu wykonawcy będzie, przed przystąpieniem do prac budowlanych, opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji administracyjnych pozwalających na realizację zadania. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest na początek 2019 r., a zakończenie najwcześniej w II kwartale 2021 r.

Obwodnica Stalowej Woli i Niska będzie częścią drogi krajowej nr 77; będzie mieć długość ok. 15,3 km. Jej budowa ma być finansowana w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, jej szacowany koszt to ponad 290 mln zł.

Obwodnica rozpocznie się w Stalowej Woli na skrzyżowaniu ul. Chopina z ul. Podskarpową. Później będzie prowadzona wzdłuż wału przy rzece San w kierunku Niska. Koniec trasy zaplanowano na terenie gminy Rudnik nad Sanem, gdzie połączyć ma się z planowaną drogą ekspresową S19.

Obwodnica ułatwi przejazd tranzytem pojazdów, które z centralnej Polski jadą drogą krajową nr 77 do przejść granicznych z Ukrainą w Medyce i Korczowej. Obecnie DK 77 przebiega przez centrum zarówno Stalowej Woli jak i Niska.

Źródło: lex.pl oraz pap