Leszek Długosz koncertował w Zaklikowie

Data dodania: 13 kwietnia 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | 2 komentarze

W dniu 12 kwietnia 2015 r. goście, którzy przybyli do Gminnego Ośrodka Kultury w Zaklikowie o godz. 18.00 byli świadkami podwójnej uroczystości. Najpierw uczczono jubileusz złotych godów par małżeńskich, a następnie wysłuchano koncertu Leszka Długosza.

Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego rozpoczęto aktem dekoracji jubilatów. Dekoracji medalem w imieniu Prezydenta RP dokonał Burmistrz Zaklikowa Zdzisław Wójcik, a towarzyszyła mu Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Zaklikowie Elżbieta Plennikowska. Złote gody obchodziło 16 par małżeńskich:

–   Bogumiła i Piotr Bednarowscy

–   Danuta i Henryk Czerwonka

–   Zenona i Szczepan Czerwonka

–   Franciszka i Czesław Flis

–   Anna i Ryszard Jagiełło

–   Czesława i Józef Janik

–   Emilia i Józef Kułaga

–   Wacława i Edward Kuryło

–   Janina i Jan Lesiczka

–   Zofia i Władysław Murawieccy

–   Bogumiła i Ryszard Polniccy

–   Regina i Henryk Porębscy

–   Helena i Eugeniusz Skrzypek

–   Teresa i Czesław Tomiło

–   Bogumiła i Roman Wołoszyn

–   Helena i Ryszard Zakościelni

Na ceremonię stawiło się jednak tylko 12 par jubilackich. Wszyscy otrzymali pamiątki, kwiaty, oraz serdeczne życzenia dalszej pomyślności.

Do życzeń przyłączył się również Leszek Długosz rozpoczynając swój koncert pt. „Z hejnałem krakowskim w Zaklikowie”. Wystąpił z zespołem w składzie: Wiesław Dziedziński – akordeon, Wiesław Andrzej Burzyński – wiolonczela, Tomasz Kuras – skrzypce, Krzysztof Oczkowski – gitara.

W swym wystąpieniu postanowił połączyć klimaty krakowskie z klimatem zaklikowskim. Swój koncert rozpoczął „Hejnałem krakowskim”, to taka wiosenna piosnka z Krakowa, inaczej – jak twierdzi „Hejnał wiosenny” z Krakowa. Ubolewa nad tym, że nikt już dzisiaj nie pisze krakowiaków, więc na przekór postanowił napisać właśnie krakowiaka.

Na naszej scenie prezentował twórczość swoją, jak i innych artystów, w tym śpiewał poezję „zakazanego” poety Stanisława Balińskiego.

Z Zaklikowem rozstał się na stałe 56 lat temu. Kilkakrotnie w tym czasie odwiedzał rodzinne strony, jednak z koncertem wystąpił w swoim rodzinnym mieście po raz pierwszy.

Z biografii Leszka Długosza wynika, że koncertował już w niezliczonych miejscach w kraju oraz bardzo wielu miejscach na świecie, m.in. w USA, Kanadzie, prawie wszystkich krajach Europy, a także w dalekiej rosyjskiej Syberii, oraz Mongolii.

Na zaklikowski jubileusz 450-lecia przybył jako dojrzały i doświadczony aktor, literat, pianista, kompozytor. Udowodnił, że jest autorem co najmniej jednego krakowiaka.

Prezentowane przez niego utwory zawierają ponadczasowe słowa i muzykę. Jak sam mówi, są one poza wszelką aktualną modą, a teksty zawierają uniwersalne przesłania – dotyczące człowieka, jego pragnień i oczekiwań.

W swoich wierszach zaprezentował „brak pokory” co jest typową domeną dla artystów świadomych. Ta bezkompromisowość artysty popchnęła go zapewne do wyrażenia swej zdecydowanej postawy w sprawie obrony prawdy, a tym samym i honoru Piwnicy Pod Baranami, w czym jest popierany przez znaczną rzeszę ludzi znających kulisy tego konfliktu.

Leszek Długosz twierdzi, że ma świadomość przemijania, w ostatnich latach zmalała ilość jego koncertów, jednak – jak sam mówi – zarysował się schyłek nurtu, schyłek pewnej epoki, której był współtwórcą na ziemi krakowskiej.

Artysta zadziwił słuchaczy swoim silnym głosem. W skromnym człowieku, niemłodym przecież mężczyźnie, średniej postury bije źródło dużej energii, gdy zaczyna śpiew i granie.

Ostatnia jego kompozycja powstała – jak mówi – w kilkadziesiąt godzin przed koncertem do słów Waldemara Żelaznego.

Występ swój zakończył również odwołaniem się do klimatów krakowskich.

Leszek Długosz w swoim rodzinnym mieście ma wielu kolegów i przyjaciół, którzy wspominają go, jak już w latach ich młodości zabawiał ich śpiewem. Koncertem swym Leszek Długosz niewątpliwie uświetnił zaklikowski jubileusz 450-lecia, za co otrzymał gromkie brawa oraz podziękowanie Burmistrza Zaklikowa.

001 01 1 2 3 4 5 6 7 8 9 9a 9b 10 11 12 13 14 15 16 17 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

1. ktoś

Miło jest dowiedzieć się o osobach z naszego miasta lub regionu,którym udało się zaistnieć w świecie.