Leszek Długosz w rodzinnym mieście

Data dodania: 11 kwietnia 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Brak komentarzy

W dniu 12 kwietnia 2015 r. z okazji trwających uroczystych obchodów jubileuszu Zaklikowa, swoje rodzinne strony odwiedzi Leszek Długosz – aktor, literat, kompozytor, pianista, jeden z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów. Przybędzie z krakowskim hejnałem i zaszczyci nas, swych rodaków koncertem, który rozpocznie się o godz. 18.00 – wstęp wolny.

Leszek Długosz urodził się 18 czerwca 1941 w Zaklikowie. Jest aktorem, literatem, pianistą, kompozytorem, jest jednym z najbardziej znanych polskich poetów śpiewających.

W roku 1964 ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w latach 1964-1966 studiował na Wydziale Aktorskim w PWST w Krakowie. Zadebiutował w roku 1964 w teatrzyku piosenki UJ Hefajstos. W 1965 roku związał się z krakowskim kabaretem Piwnica pod Baranami.

Pierwszy tomik poezji – Lekcje rytmiki wydał w 1973 roku. Z własnymi recitalami występował w wielu polskich miastach, a także poza granicami kraju m.in. w USA,Kanadzie, RFN, Francji, Belgii, Szwajcarii, Austrii, Czechosłowacji, Szwecji i Włoszech.

W roku 1982 Leszek Długosz otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa za osiągnięcia w dziedzinie piosenki poetyckiej. W marcu 1996 r. za wybór wierszy „Z tego, co jest” otrzymał on Nagrodę Krakowska Książka Miesiąca.

Oprócz działalności estradowej i literackiej publikuje również swoje felietony w „Czasie krakowskim” i „Rzeczpospolitej”. Wraz z Krzysztofem Magowskim zrealizował również w TVP cykl poświęcony poezji – Literatura według Długosza. W 2007 roku rozpoczął przygodę z Radiem Kraków prowadząc autorski program „Przyjemności niedzieli”. W tym też roku w Warszawie został uhonorowany Tytułem Mistrza Mowy Polskiej VOX POPULI.

Wykłada w Studium Literacko-Artystycznym na UJ w Krakowie. Od 2009 r. jest członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa a także członkiem Kapituły Medalu „Niezłomny w Słowie”, jest także znanym w całej Polsce obrońcą honoru Piwnicy Pod Baranami.

Leszek Długosz prowadzi stronę autorską http://leszekdlugosz.com/