Mediacja zamiast ławy sądowej

Data dodania: 9 października 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Brak komentarzy

„Masz prawo do mediacji”- pod takim hasłem będzie przebiegał tegoroczny Międzynarodowy Dzień Mediacji, który przypada na dzień 15 października oraz Tydzień Mediacji, który rozpocznie się 12, a zakończy 17 października.

Mediacja to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale trzeciej osoby, neutralnej wobec stron i ich konfliktu, czyli mediatora, który wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga – nie narzucając jednak żadnego rozwiązania – w wypracowaniu kompromisu.

Od 12 do 17 października 2015 roku trwać będzie „Tydzień Mediacji”.  Hasło tej ogólnopolskiej kampanii brzmi: „Masz prawo do mediacji”. Jej inicjatorem jest Ministerstwo Sprawiedliwości a Policja jest jednym z partnerów działań.

Przez cały tydzień m.in. w sądach i siedzibach organizacji pozarządowych dyżurować będą mediatorzy, którzy udzielać będą bezpłatnych porad i  informacji o korzyściach płynących z mediacji. Wszystko po to, by jak najwięcej osób zdało sobie sprawę z tego, że nie wszystkie sprawy muszą kończyć się w sądzie.

Informacje o Tygodniu Mediacji i listy dyżurów mediatorów można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

W Komendzie Powiatowej Policji w Stalowej Woli informacji o mediacjach będą udzielać policjanci  w ramach prowadzonych dyżurów.

Więcej informacji o mediacjach znajdziesz tutaj. W dniu 15 października o godz. 9.00 w sali konferencyjnej Sądu Rejonowego w Stalowej Woli przy ulicy Popiełuszki 16 będzie miał miejsce Okręgowy Dzień Mediacji. Spotkanie ma charakter otwarty i każdy, kto chce się dowiedzieć więcej na temat mediacji może w nim wziąć udział.

Źródło: KPP