Most kolejowy i Pasternik

Data dodania: 28 listopada 2014 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | 2 komentarze

Szybko mija czas, jednak pamiętamy dobrze uroki Pasternika, łąk i rzeki. W poprzednich latach nie było chyba osoby, która nie wybrałaby się na spacer Pasternikiem w kierunku mostu kolejowego. Relaks i odpoczynek w tych miejscach był nie do przecenienia.

Były to także niezapomniane miejsca spacerów i rozmów zakochanych młodych ludzi. Wielu poetów w swych wierszach o Zaklikowie wspomina tamte czasy, unikalny klimat Pasternika i wznoszącego się na jego końcu mostu kolejowego. Znany poeta Romuald Bielenda opisując swój Zaklików z nostalgią powraca do tych czasów.

Miejmy nadzieję, że czasy te nie odpłynęły bezpowrotnie, choć dziś most kolejowy nad rzeką Sanna nie zachęca do spacerów. Most ten wzbudza mieszane uczucia. Wymowna jest jego ocena przez kilka osób, które swoimi refleksjami podzieliły się z redakcją MisatoZaklikow.pl.  W ich ocenie obecnie „strach przejeżdżać tym mostem i strach pod nim przechodzić” Most straszy zardzewiałymi elementami i sprawia wrażenie zapomnianego. Jego zardzewiały stan i ogólny wygląd nie nasuwa żadnych pozytywnych refleksji ani skojarzeń. Jeżeli nawet pominąć jego wygląd, to pozostaje kwestia jego bezpieczeństwa.

W sprawie bezpieczeństwa mostu i jego ogólnego zaniedbania MiastoZaklikow.pl zwróciło się do Rzecznika prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

W odpowiedzi na zadane pytania uzyskaliśmy od Pani Doroty Szalachy z Zespołu Prasowego następującą odpowiedź: „Uprzejmie informuję, że most w Zaklikowie nad rzeką Sanna znajduje się na linii kolejowej Lublin – Przeworsk. Obiekt jest pod stałym nadzorem PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i nie zagraża bezpieczeństwu. Na bieżąco  prowadzimy przegląd i monitoring torów oraz obiektów mostowych. Linia Lublin – Przeworsk ujęta jest w projekcie Program Polska Wschodnia.  Aktualnie PLK prowadzi procedurę przetargową, w celu wyłonienie wykonawcy  na opracowanie dokumentacji przedprojektowej, w ramach projektu: „Prace przygotowawcze dla wybranych projektów perspektywy 2014-2020””.

Wynika z tego, iż wkrótce może rozpocząć się remont mostu oraz przebudowa całej linii kolejowej. Ze nieoficjalnych źródeł wynika, że planowana jest elektryfikacja linii kolejowej biegnącej przez Zaklików, będzie to zatem duża inwestycja. W ramach tej inwestycji być może będzie też zrealizowany postulat mieszkańców Zaklikowa dotyczący budowy przystanku  PKP w rejonie ul. Krzywej w Zaklikowie.

Po wykonaniu prac i przebudowanie mostu, z pewnością spacery Pasternikiem znów odzyskają swój dawny urok.

1. Lagodna Herta

Pasternik to dosc duzy teren, ktory moglby zostac zzadoptowany na centrum rekreacyjno-wypoczynkowe. Przymykam oczy i juz snuje taka wizje. Ciesze sie, ze mieszkam z tak uroczym miasteczku.