(Nie)toksyczne opryski lasów

Data dodania: 9 maja 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Brak komentarzy

Nadleśniczy Nadleśnictwa Janów Lubelski mgr inż. Henryk Rążewski informuje, że w dniach od 11 do 30 maja br. (w zależności od warunków pogodowych) zostaną przeprowadzone agrolotnicze opryski lasu, ze względu na zagrażającą trwałości lasu obecność szkodliwego owada jakim jest osnuja gwiaździsta.

Powierzchnia całkowita oprysków to 311,00 ha, a zabieg podzielony jest na 2 pola.

Pierwsze o powierzchni 132,00 ha znajduje się na terenie leśnictwa Gielnia (około 2 km na północny wschód od wsi Gielnia). Drugie pole o powierzchni 179 ha znajduje się na terenie leśnictwa Ludian (na północ od Rudy Jastkowskiej, Podlesia, Radziczyna).

Do przeprowadzenia zabiegu zostaną użyte środki Mospilan 20 SP oraz Dimilin 480 S.C.

Są to środki, które nie zagrażają ludziom i zwierzętom, nie są także zakwalifikowane jako toksyczne dla pszczół.

W dniu zabiegu będzie obowiązywał zakaz wstępu do lasu. Na granicy lasu objętego zakazem wstępu, przy drogach wjazdowych zostaną umieszczone tablice ostrzegawcze.

Do 14 dni po przeprowadzonym oprysku obowiązuje zakaz zbioru płodów runa leśnego.

W szczegółowych sprawach związanych z akcją można  kontaktować się z Nadleśnictwem Janów Lubelski lub bezpośrednio z leśniczymi leśnictw Gielnia i Ludian.

MiastoZaklikow.pl uzyskało informację, że oprysk zostanie przeprowadzony najprawdopodobniej w dniu 14 maja przed zmrokiem lub 15 maja o świcie, jeżeli warunki atmosferyczne będą sprzyjające, gdyż warunki atmosferyczne są tu czynnikiem decydującym.