Obchody Święta Policji w Stalowej Woli

Data dodania: 20 lipca 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Brak komentarzy

Wczoraj na Placu Józefa Piłsudskiego w Stalowej Woli odbyły się wojewódzkie obchody Święta Policji. Ich kulminacyjnym punktem było nadanie sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Stalowej Woli. Podczas uroczystości wręczone zostały także odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe. Policjanci odebrali życzenia, gratulacje i podziękowania za trud swojej codziennej służby.

O godzinie 13. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, odprawił mszę świętą w intencji policjantów. W swojej homilii odniósł się do trudu i znaczenia policyjnej służby.

Po mszy pododdziały przemaszerowały na Plac Józefa Piłsudskiego. To tam odbyła się główna część uroczystości – nadanie sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Stalowej Woli. Obecni byli Zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Cezary Popławski, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Zdzisław Stopczyk, wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska, posłowie i senatorowie z Podkarpacia, prezydenci i burmistrzowie miast, starostowie i wójtowie. Byli reprezentanci służb mundurowych, Wojska Polskiego oraz instytucji, uczelni  i stowarzyszeń, które na co dzień współpracują z Policją. W uroczystościach uczestniczyły również delegacje zagraniczne policji z Niemiec i Słowacji.
W imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych insp. Cezary Popławski wręczył mł. insp. Lucjanowi Maczkowskiemu Komendantowi Powiatowemu Policji w Stalowej Woli sztandar, ufundowany przez darczyńców. Zbiórkę na ten cel prowadził od 27 stycznia 2015 roku Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru pod przewodnictwem starosty stalowowolskiego Janusza Zarzecznego. Zgodnie z policyjnym ceremoniałem, przekazanie poprzedziło symboliczne wbicie gwoździ w drzewce sztandaru.
Kolejnym punktem obchodów Święta Policji było wręczenie odznaczeń i awansów.
Medalami Za Długoletnią Służbę odznaczonych zostało 32 policjantów i pracowników Policji (8 złotym, 14 srebrnym i 10 brązowym).

• Minister Spraw Wewnętrznych nadał 98 odznak Zasłużony Policjant (7 złote, 32 srebrnych i 59 brązowych).
  • Za wybitne zasługi w dziedzinie realizacji ustawowych zadań Policji Minister Spraw Wewnętrznych nadał medale Za Zasługi dla Policji – (1 srebrny i 17 brązowych).

Awanse na wyższe stopnie służbowe odebrało 1433 policjantów – 32 w korpusie oficerów starszych, 56 w korpusie oficerów młodszych, 739 w korpusie aspirantów, 534 w korpusie podoficerów i 72 w korpusie szeregowych. Na stopień inspektora Policji Komendant Główny Policji mianował młodszych inspektorów:
Lucjana Maczkowskiego Komendanta Powiatowego Policji w Stalowej Woli, Grzegorza Maksimczuka Komendanta Powiatowego Policji w Ropczycach, Marka Mendonia Komendanta Powiatowego Policji w Przeworsku.

Wojewódzkie obchody Święta Policji zakończyła uroczysta defilada pododdziałów, z towarzyszeniem Orkiestry Reprezentacyjnej Policji oraz motocyklistów z klubów motocyklowych Polskiego Ruchu Motocyklowego.

Źródło i foto: KWP Rzeszów

ss670051389 ss678619586 ss731543610 ss805426116 ss1197141425 ss1220821348 ss1231730247 ss1793949636