Pamięć o ofiarach wojny w Kolonii Łysaków

Data dodania: 12 października 2014 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | 6 komentarzy

W niedzielę 12.10.2014 r. o godz. 15.00 w Kolonii Łysaków została odprawiona Msza Święta ku pamięci ofiar okupacji niemieckiej i pacyfikacji Kolonii Łysaków.

Mszę Świętą odprawił Ks. Henryk Krzyżanowski proboszcz Parafii pw. Świętej Anny w Zaklikowie. Modlono się o pokój, aby nigdy więcej nie powtórzyły się wydarzenia jakie miały tu miejsce. W intencji pomordowanych odmówiono dziesiątkę z części chwalebnej Różańca Świętego.

Pacyfikacja wsi miała miejsce w 1942 r. Wieś została spalona przez Niemców. Źródła historyczne podają, iż 15 października 1942 r. do obozu na Majdanku przywieziono 32 rolników z Kolonii Łysaków, gm. Zaklików. W obozie otrzymali numery od 17981 do 18011. Większość z nich zmarła lub została zamordowana w ciągu kilku tygodni. Z tej grupy osadzonych do domu nie powrócił nikt. Aresztowano ich w efekcie akcji odwetowej. 13 października 1942 r. przez Kolonię Łysaków przechodziła grupa partyzantów. Mieli jednego rannego i zażądali od sołtysa konia. Sołtys nie spełnił ich żądań, więc został zastrzelony. Po dwóch dniach Niemcy okrążyli wioskę i aresztowali 34 mężczyzn. Dwóch z nich z powodu podeszłego wieku zostało jednak zwolnionych. Pozostali trafili na Majdanek.

Na pomniku w Kolonii Łysaków znajduje się 38 nazwisk – ofiar okupacji niemieckiej. Jednak wiadomo, że nie są to jeszcze wszystkie nazwiska ofiar.

Pamięć tamtych strasznych dni jest wciąż żywa wśród mieszkańców

Uroczystość zbiegła się w czasie z dniem papieskim, w związku z tym odczytano list do wiernych.

W uroczystości wziął udział Burmistrz Miasta Zaklików Zdzisław Wójcik, który wraz z sołtysem wsi Mariuszem Małek złożył kwiaty przed pomnikiem.

IMG_9936IMG_9942IMG_9948IMG_9950IMG_9963IMG_9958IMG_9970IMG_9939

1. Anonim

Witam.
    Chciałam zapytać, czy jest możliwe dowiedzieć się czegoś więcej o osobach, które zginęły w czasie pacyfikacji w 1942 r. Szczególnie chodzi mi o Jana Mazurka, Antoniego Mazurka i Stanisława Mazurka.
    Maria Mazurek

2. Anonim

Od 2 lat szukam kontaktu z rodzeństwem Józefa Mazurek, syna Władysława i Zofii Morawskiej, ur. 5.XI.1926 r. Być może, właśnie ktoś z rodziny Józefa zginął w czasie pacyfikacji Kolonii Łysaków.
    Będę szczęśliwa za każdy kontakt.

3. Lagodna Herta

Pamiec o tych, ktorzy odeszli zawsze powinna byc zywa. Dobrze, ze w naszej gminie kolejni wlodarze o tym pamietaja. To dobry przyklad dla mlodych pokolen.

1. Anonim

Od 2 lat szukam kontaktu z Mazurkami z Zaklikowa. Być może “moi” Mazurkowie mieszkali w Kolonii Łysaków. Szukam rodzeństwa Józefa Mazurka, syna Władysława i Zofii z d. Morawska.
      Być może Mazurkowie, którzy zginęli w czasie pacyfikacji w 1942 to rodzeństwo Józefa.
      Bardzo proszę o kontakt, każdego, kto wie cokolwiek o rodzinie Mazurków.