Piknik u św. Józefa na Radnej Górze

Data dodania: 11 maja 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Brak komentarzy

W niedzielę 10 maja 2015 r. słoneczna pogoda zawitała na krótko. Przez wiele kolejnych godzin mieliśmy aurę deszczową. Dlatego zaplanowany na Radnej Górze „Piknik zakonno-rodzinny” mający się odbyć w plenerze, został przeniesiony do budynku Zgromadzenia Sióstr Józefitek.

Piknik rozpoczął się mszą św. w intencji wszystkich uczestników spotkania zakonno-rodzinnego. Przybyłych gości było bardzo dużo, tak że Kaplica w trakcie mszy świętej nie zdołała wszystkich pomieścić. Część osób, która nie zmieściła się w kaplicy została zaproszona do budynku Zgromadzenia, aby mogła uczestniczyć we mszy świętej z innego pomieszczenia. Liturgii przewodniczył Brat Paweł Pelczar, kapucyn z rozwadowskiego klasztoru. Do pięknej oprawy liturgii przyczyniła się Orkiestra Dęta OSP Zdziechowice i schola parafialna.

Po mszy świętej, ze względu na padający wciąż deszcz, wszyscy zostali zaproszeni do sali „Ojca Zygmunta” w budynku Zgromadzenia, gdzie siostry zorganizowały miejsca siedzące dla wszystkich.

W sali tej przed zgromadzonymi wystąpiły dzieci ze Zdziechowic z tańcem i śpiewami oraz młodzież z Zaklikowa.

W trakcie pikniku siostry zakonne przedstawiły historię swoich powołań zakonnych, na ten temat mówiła m.in. siostra Marianna, Przełożona Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej w Irenie i siostra Karmela ze Zgromadzenia Józefitek z Radnej Góry. Swoje powołanie do „Życia w rodzinie” przedstawili małżonkowie Wanatowicz oraz Izabela Spyra. Z pewnością większość uczestników miałaby do opowiedzenia własne historie nt. powołania do życia czy to w małżeństwie, rodzinie, czy też życia zakonnego lub samotnego. Jak podkreślały mocno siostry zakonne – wszystkie te stany są ważne przed Bogiem. Po każdym występie było dużo braw, uśmiechów, a nawet łez wzruszenia. Zebrani byli zapraszani do wspólnej zabawy, z czego chętnie korzystali.

Po przedstawieniu wszyscy zostali zaproszeni na przygotowany przez siostry poczęstunek – przepyszny józeficki bigos, jakiego możemy skosztować tylko raz w roku na tym pikniku, a także pyszne ekologiczne kiełbaski z grilla. Były także ciasta pieczone przez siostry i innych dobrych ludzi.

Na pikniku byli obecni także postulanci ze Zgromadzenia Braci Kapucynów w Rozwadowie, którzy będąc na 1 roku powołania szukają Boga i własnej ścieżki powołania. Byli oni bardzo zaangażowani w pomoc siostrom w trakcie pikniku.

W trakcie pikniku zbierano datki na przedszkole w Omvan w Kamerunie. Na ten cel przeznaczone były m.in. pamiątki z pikniku przygotowane przez dzieci ze Zdziechowic i pensjonariuszy DPS z Ireny, które można była nabyć z przeznaczeniem całej sumy na ten szczytny cel. Zorganizowano również „Loterię szczęścia”, gdzie każdy los wygrywał, a środki przeznaczono na ten sam cel. Wszystkie uzyskane środki zostały przekazane na ręce siostry Elzy, która przybyła na piknik z Kamerunu z miasta Omvan, gdzie prowadzi działalność misyjną.

Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z pikniku, którego nawet deszczowa aura nie zmieniła, a padający deszcz wszystkich zbliżył bardziej, niż oczekiwały tego organizatorki.

Na podobny piknik, który będzie miał miejsce w dniu 24 maja 2015 r. w klasztorze w Rozwadowie, zapraszają bracia Kapucyni już dziś.

Niniejszy artykuł powstał dzięki relacji Marka Pataraniak oraz Sióstr Józefitek z Radnej Góry, którym redakcja MiastoZaklikow.pl dziękuje za udostępnienie zdjęć.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16