Póki co, pod Herbem Gminy Zaklików

Data dodania: 21 stycznia 2016 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | 2 komentarze

Referendum w sprawie utworzenia Gminy Lipa odbędzie się w dniu 31 stycznia 2016 r. Utworzenie nowej gminy wiąże się podziałem Gminy Zaklików i wydzieleniem z jej administracyjnych granic sołectw Lipa, Gielnia i Goliszowiec.

Na zwykłych mieszkańcach naszej obecnej gminy przyszły podział nie robi większego wrażenia. Większości mieszkańców jest to dość obojętne czy dojdzie do podziału czy też nie. Obawy występują jednak w kwestiach ekonomicznych w tym podatkowych, czyli jak zwykle w sferze najbardziej wrażliwej społecznie tj. w kwestiach finansowych.

Obecne trendy w zakresie ekonomicznym postulują zwiększanie potencjału samorządu, niż jego ograniczanie. Zwiększenie potencjału jest możliwe dzięki poszerzaniu bazy ekonomicznej i stawianiu na różnorodność a nie na wąskie specjalizacje. Różnorodność można zapewnić natomiast poprzez zwiększanie terytorialnego oddziaływania samorządu.

Nie trzeba być prorokiem aby założyć, iż podział gminy spowoduje zubożenie możliwości działania praktycznie na wszystkich polach działalności obydwu gmin, tak Gminy Zaklików, jak i przyszłej Gminy Lipa.

Dla ważności referendum potrzeba spełnienia dwóch warunków – procentowego udziału uprawnionych do głosowania oraz ilości głosów opowiadających się za dokonaniem podziału.

Nie jest prawdą, iż pomiędzy mieszkańcami Lipy a resztą mieszkańców gminy lub też mieszkańcami Zaklikowa istnieją podziały niemożliwe do pogodzenia i stąd konieczność  utworzenia nowej gminy. Głosy takie docierają z Lipy. Są to zarzuty chybione biorąc pod uwagę chociażby fakt działania Rady Miasta w Zaklikowie. Radni z Lipy tworzą bardzo zgrany i silny zespół a ich charyzma, szczególnie Przewodniczącego Rady Miasta sprawia, że często ich stanowisko jest wsparte głosami radych z Zaklikowa, jak i innych reprezentantów.

Jest to zgodne z najwyższymi standardami demokratycznymi i sytuacja ta dowodzi, że nie ma przepastnych różnic lub istotnych podziałów.

Dlatego też wielu mieszkańców Zaklikowa wyraża swoje obawy o skutek działań mających doprowadzić do podziału gminy uważając, iż nie będzie tu wygranych, będą natomiast tylko bardziej lub mniej przegrani.

W przypadku braku przekonania o słuszności tej idei a zwłaszcza skutków tego działania, nie dziwi niechęć jaką wyraża wielu mieszkańców gminy nie tylko w kwestii przyszłego podziału, lecz nawet w sprawie mającego odbyć się referendum.

Każdy uprawniony do głosowania, w sprawie udziału w referendum, winien podjąć samodzielną odpowiedzialną decyzję.

Referendum odbędzie się w dniu 31 stycznia 2016 r. w godz. od 7.00 do 21.00.

Pytanie referendalne brzmi: „Czy jest Pan/Pani za podziałem Gminy Zaklików poprzez wydzielenie z Gminy Zaklików nowej gminy – Gminy Lipa, obejmującej miejscowości: Lipa, Gielnia, Goliszowiec?”

Na tak postawione pytanie można udzielić wyłącznie odpowiedzi „TAK” lub „NIE”. Postawienie znaku „X” w więcej niż jednej kratce, lub niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce spowoduje nieważność oddanego głosu.

1. obiektywny

To utopijna chucpa … kilku samorządowych „banitów” przegranych vice-starostów, dyrektorów szkół ectr…. .Narażą gminę na pokaźne koszty i nic konkretnego z tego nie wyniknie… .Tylko jeszcze większe ZACIETRZEWIENIE i podział w Radzie Miasta … .Tych kilku a może w porywie kilkunastu gostków z krótkim ego … postanowiło wmanipulować większe gremium nieświadomych mieszkańców wsi Lipa… .Snując im plany pseudo dobrobytu, posadek ectr. … .Nikt o mądrych zmysłach w Urzędzie Rady Ministrów nie zgodzi się aby dzielić starą na nową NIERENTOWNĄ gminę (_brak zakladów pracy) wpływów, podatków ectr. na utrzymanie tych obiecanych posadek… .To chore ambicjonalne urojenie posiadania (nabycia za prawie darmo ectr. terenów) obecnego sołectwa … Ten plan czuć na odległość, ale jak znam życie mieszkańcy wsi Lipa jak w nazwie obudzą się po jakimś czasie z ręką w nocniku… .Aż się prosi aby podać z nazwiska tych lokalnych „wichszycieli” … zresztą wszyscy zainteresowani wiedzą o kogo chodzi… .