Pozytyw będzie miał nowe życie

Data dodania: 17 października 2014 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Brak komentarzy

Dobiegły końca prace remontowe Kościółka św. Anny na cmentarzu. Kościółek nie ma organów, lecz znajduje się w nim pozytyw,  który obecnie poddawany  jest pracom restauratorskim. Pozytyw obsługiwany jest przez pojedynczy manuał (klawiaturę).

Pierwsze wzmianki dotyczące pozytywu znajdującego się w Kościółku sięgają roku 1782. Następna wzmianka dotycząca pozytywu pochodzi z roku 1801, jest tu mowa o pozytywie zdezelowanym. Jest to instrument sześciogłosowy. Na konstrukcji pozytywu widnieje data 1854 r. oraz napis „Restaurowano w 1880 roku”. W trakcie prac restauratorskich odnaleziono w jego wnętrzu kartkę z informacją, iż w 1917 roku pozytyw był naprawiany przez nieznanego organmistrza z Lublina. Pomimo upływu kilku wieków pozytyw zachował się w bardzo dobrym stanie. Jest to jeden z niewielu zachowanych w tej części Polski pozytywów, który przetrwał bez istotnych przeróbek a wiatrownica przetrwała w niezmienionym stanie.

Pozytyw jest wyposażony w 96 drewnianych piszczałek, wykonanych z drewna jaworowego, nowych, ale stanowiących wierną kopię oryginału. Ponadto pozytyw wyposażony jest w 180 piszczałek cynowych. Prace restauratorskie prowadzi Zakład Organmistrzowski Pana Andrzeja Madeja z Lublina.

Andrzej Madej jest konsultantem Archidiecezjalnej Komisji Organmistrzowskiej w Lublinie, jest wykładowcą w szkole organistycznej w Lublinie, a także współpracuje w tym zakresie z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Na marginesie można dodać, że był nauczycielem naszego obecnego organisty.

Remont pozytywu zamknie się kwotą 67 tys. zł. z czego kwotę 30 tys. zł. przekazał Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków, kwotę 20 tys. zł. przekazała na ten cel Gmina Zaklików, a pozostałe 17 tys. zł. zostanie pozyskane ze składek zbieranych w miejscowym Kościele.

Stare części pozytywu zostaną zakonserwowane i będą nadal przechowywane w Kościółku.

Prace restauratorskie pozytywu mają być zakończone przed dniem 26.10.2014 r., gdyż na ten dzień zaplanowana jest uroczystość poświęcenia Kościółka po przeprowadzonych pracach konserwatorskich. Poświęcenia dokona ks. Biskup Edward Frankowski.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.45 krótką prezentacją multimedialną poświęconą wykonanym pracom konserwatorskim. Następnie od godz. 10.00 do godz. 10.45 zgromadzeni będą mogli wysłuchać pieśni sakralnych przy akompaniamencie odrestaurowanego pozytywu.

Muzyka organowa zabrzmi w tym Kościółku prawdopodobnie pierwszy raz po 70 letniej przerwie.

O godz. 10.45 nastąpi przywitanie zaproszonych gości oraz zostanie przedstawione sprawozdanie Rady Parafialnej.

O godz. 11.00 ks. Biskup Edward Frankowski odprawi mszę świętą i dokona poświęcenia odnowionej świątyni.

Uroczystości zostaną uświetnione pieśniami chóru „Gloria” pod kierownictwem Stanisława Długosza.

Koncert organowy wykona jeden z najlepszych organistów w Polsce, który przybędzie do Zaklikowa na specjalne zaproszenie współdziałających ze sobą Rady Parafialnej i Gminnego Ośrodka Kultury w Zaklikowie.

Niniejszy artykuł powstał dzięki Panu Sylwestrowi Piechota, któremu redakcja MiastoZaklikow.pl dziękuje.

IMG_0319 IMG_0320 IMG_0322 IMG_0324 IMG_0326