Rak piersi zbiera żniwo

Data dodania: 22 maja 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Brak komentarzy

Rak piersi to najczęściej rozpoznawalny nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. O tym, jak się przed nim bronić, jak się badać i dlaczego warto to robić, przekonywała nasze mieszkanki lekarz onkolog Agnieszka Bukała. Spotkanie edukacyjne pod hasłem „Badaj się – miej pewność” zorganizowało stalowowolskie Starostwo Powiatowe.

– Cieszę się, że znalazły panie czas, aby tu dzisiaj przyjść. Większość ludzi odpycha od siebie możliwość zachorowania na nowotwór, woli o tym ani nie myśleć, ani nie dyskutować. Tymczasem ta świadomość, a zwłaszcza wiedza na temat profilaktyki jest bardzo potrzebna, bo może nam uratować życie – mówił otwierając spotkanie Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Odbyło się ono na auli Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli, a poprowadziły je: Agnieszka Bukała – lekarz z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 w Rzeszowie, a także Emilia Obarzanek z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Prelegentki przekonywały obecne na spotkaniu panie, o tym jak ważna jest profilaktyka, a więc badania cytologiczne oraz mammograficzne. – Rak piersi jest drugą przyczyną zgonów kobiet z powodu nowotworów w Polsce. Niestety w naszym kraju tylko około 20 % przypadków raka piersi jest diagnozowanych we wczesnym stadium zaawansowania. Gdyby panie badały się regularnie, a co za tym idzie nowotwór piersi byłby wykrywany we wczesnej fazie, to szacujemy że udawałoby się uratować życie około 2,5 tysiąca kobiet rocznie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka – nie tylko mammografia, ale przede wszystkim regularne samobadanie piersi – mówiła Agnieszka Bukała.

Zresztą skończyło się nie tylko na słowach – lekarka z Rzeszowa zademonstrowała też słuchaczkom na specjalnych fantomach piersi, jak je prawidłowo badać. Fantomy miały poukrywane guzki i każda z pań mogła spróbować je znaleźć i wyczuć. – Temat jest ważny. Niestety wciąż mało popularny. Jeździmy po całym Podkarpaciu i wszędzie jest nam niezwykle trudno zainteresować nim panie. Dlatego apelujemy również do panów – namawiajcie do badań swoje partnerki – przekonuje Agnieszka Bukała, która po zakończeniu wykładów w Stalowej Woli udzielała jeszcze zainteresowanym paniom indywidualnych porad i informacji.

Źródło: www.stalowowolski.pl

f691368292e33b55dbbbce13fc19f7de95944dfaa19419078cafc2ca0c508f79

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code