Rozpoczęcie jubileuszu wernisażem zaklikowskich artystów

Data dodania: 8 kwietnia 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Brak komentarzy

W dniu dzisiejszym 8 kwietnia 2015 rozpoczęły się uroczyste obchody 450 – lecia lokacji miasta Zaklików. W dniu 9 kwietnia 1565 roku na sejmie w Piotrkowie król Zygmunt August wydał przywilej, który zezwalał na założenie miasta Zaklików.

W obliczu wojen, zaborów i walk powstańczych Zaklików w roku 1869 utracił prawa miejskie, a stało się w odwecie za czynny udział mieszkańców Zaklikowa w powstaniu styczniowym. Zostało to uregulowane ukazem Rządzącego Senatu 13 czerwca 1869 roku.

Następnie w dobie nam współczesnej, od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku podejmowano kolejne próby odzyskania praw miejskich. Starania zostały zakończone sukcesem w 2013 r., i od 1 stycznia 2014 r. Zaklików odzyskał utracone prawa miejskie.

W dniu dzisiejszym o godz. 15.30 zgodnie z przygotowanym harmonogramem w Gminnym Ośrodku Kultury w Zaklikowie rozpoczął się wernisaż prezentujący dorobek twórców pochodzących z Zaklikowa pod tematyczną nazwą „Moje Miasto Zaklików”. Swoje prace malarskie zaprezentowali Zenon Pachla, Grażyna Sapalska, Zbigniew Sapalski, Izabela Pataraniak, Agnieszka Pąk, Magda Sieczkoś, Ewa Głowiak, Elżbieta Szwedo, Marlena Kucharska. Krzysztof Misiak – zaprezentował kowalstwo artystyczne, a Elżbieta Bryła i Wanda Miękina – haft krzyżykowy.

Prace zaklikowskich artystów będzie można oglądać przez wszystkie dni uroczystych obchodów zaklikowskiego jubileuszu.

Każdy artysta miał możliwość zaprezentowania swego dorobku w osobistym wystąpieniu przed zgromadzonymi gośćmi. W prezentacji słownej wystąpili Zenon Pachla, Izabela Pataraniak, Ewa Głowiak, Elżbieta Bryła, Elżbieta Szwedo.

Natomiast o godz. 17.00 w sali widowiskowej GOK rozpoczął się panel dyskusyjny pod nazwą „Dziedzictwo kulturowe miasta Zaklików”.

Panel otworzył Burmistrz Zaklikowa Zdzisław Wójcik. Na specjalne zaproszenie w panelu dyskusyjnym wziął udział prof. Ryszard Szczygieł (UMCS) oraz prof. Marek Mądzik (UMCS).

W części historycznej panelu prof. Ryszard Szczygieł w temacie „Lokacja Zaklikowa w świetle najnowszych badań”, nakreślił szeroko tematykę początków lokacji, oraz pierwsze dzieje Zaklikowa i mieszkającej tu ludności. W trakcie spotkania padły pytania na temat zaklikowskiego herbu. Wg prof. Ryszarda Szczygieł herbem Zaklikowa jest „Topór”, a nie „Półkozic”. Z innych jednak źródeł wiadomo, że tematem herbu zaklikowskiego będzie się zajmować komisja heraldyczna działająca przy ministrze do spraw administracji, i to do niej w praktyce będzie należało ostatnie zdanie.

W spotkaniu tym nie wzięli udziału z powodu choroby zaproszeni Ewelina i Marcin Gruszczyńscy z Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki z Rzeszowa.

Sylwester Piechota w krótkich słowach, oraz za pomocą prezentacji multimedialnej przedstawił prace konserwatorskie wykonane przy kościółku św. Anny.

Centralne uroczystości jubileuszowe odbędą się zgodnie z harmonogramem obchodów w dniu jutrzejszym tj. 9 kwietnia 2015 r.

MiastoZaklikow.pl przygotowało fotorelację.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19