Spotkania miłośników historii, tradycji, poezji, kultury i sztuki

Data dodania: 11 kwietnia 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Brak komentarzy

Z okazji 450 – lecia lokacji Miasta Zaklików trwają uroczyste spotkania miłośników historii, tradycji, poezji, kultury i sztuki.

W dniu 10.04.2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Zaklikowie o godz. 17.00 odbyło się spotkanie  z regionalistą  Ryszardem Polańskim oraz prezentacja zdjęć dawnego Zaklikowa ze zbiorów Ryszarda Polańskiego i Magdaleny Kościk  – „Zaklików znany i nieznany”.

W trakcie spotkania za pomocą prezentacji multimedialnej i bezpośredniej Ryszard Polański przedstawił interesujące zbiory historycznych przedmiotów, zdjęć i dokumentów.

Zebrani w  trakcie spotkania i w wywiązujących się dyskusjach odświeżali swą pamięć o osobach i miejscach uwiecznionych na starych fotografiach. Czas ten był spędzony w duchu integracji i łączenia wspomnień dla lepszego poznania historii Zaklikowa.

W związku z tym, z pewnym opóźnieniem rozpoczął się Wieczór autorski zaklikowskiego  poety seniora Józefa Polańskiego. Pan Józef Polański liczy lat 97 i jest najstarszym mężczyzną całej Gminy Zaklików.

W twórczości Pana Józefa Polańskiego obejmującej całe jego życie znajduje się trudna do zliczenia ilość wierszy. Jest to twórczość nawiązująca zarówno do twardego rzetelnego patriotyzmu, poprzez poezję życia do poezji lirycznej. Utwory poety czytali Maria Janik, Małgorzata Chrząstowska i Andrzej Grzyb.

Pan Józef Polański osobiście recytował z pamięci wiersze poświęcone jego ukochanej żonie Michalinie. Urodził się 04.12.1918 r. w Zaklikowie. Jego sprężysty żołnierski krok nadal jest rozpoznawany na ulicach Zaklikowa. Jest poetą pełnym pogody ducha i jest pozytywnie nastawiony do drugiego człowieka. Znany jest ze swego serdecznego mocnego męskiego uścisku dłoni. Swój stosunek do przeszłości, otaczającej go rzeczywistości, wspomnień i przemyśleń zawarł w pisanych przez siebie wierszach.

Przyszłą żonę poznał w dniu 15 czerwca 1941 roku. Po pierwszej randce powstał jego pierwszy wiersz. Z żoną – jak mówi – przeżył dokładnie 61 lat, 3 miesiące, 7 dni i 15 minut.

W obu spotkaniach wziął udział Burmistrz Zaklikowa Zdzisław Wójcik. Obu spotkaniom przysłuchiwał się także Romuald Bielenda – poeta, członek Związku Literatów Polskich. Romuald Bielenda również urodził się w Zaklikowie  dnia 1 stycznia 1945 r. Tu ukończył szkołę podstawową i liceum. Debiutował w Kieleckim miesięczniku artystyczno-literackim „Ikar”. Jego wiersze zamieszczano m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Kurku Mazurskim”, „Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim”, „Poezji dzisiaj”, „Radostowa”. Jest autorem czternastu tomików wierszy: Atlantyda marzeń, Przestrzenie wiary, Włóczęga z Orfeuszem, Plejady wrażeń, Dotyk przeznaczenia, Opończa czasu, Tryptyki pasymskie, Barwy pamięci, Nastroje wzruszeń, Przedsionek Galaktyki, Okna pamięci, Ogród zapachów, Szkice greckie oraz Dom – ojczyzna miła nad Sanną. Posłowia do nich napisali: Andrzej Lenartowski, Stanisław Nyczaj, Jan Lechicki, Marek Kątny, Jan Zdzisław Brudnicki i Zdzisław Antolski.

MiastoZaklikow.pl przygotowało fotorelację.