Tablica upamiętniająca niemieckie zbrodnie

Data dodania: 19 października 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Brak komentarzy

Tablica upamiętniająca osoby zamordowane przez Niemców w dniu 2 lutego 1944 r. została odsłonięta w niedzielę 18 października 2015 r. w Łążku Zaklikowskim.

2 lutego 1944 roku wojska niemieckie otoczyły tereny wokół Łążku Zaklikowskiego, Łążku Chwałowskiego, Borowa, Wólki Szczeckiej i Szczecyna.

Tego dnia, w czasie pacyfikacji zostało zamordowanych około 1300 osób. Mord ten jest uznany za jedną z najbardziej bestialskich akcji przeciwko ludności wiejskiej w czasie całej okupacji hitlerowskiej.

Poświęcenie tablicy i odnowionych nagrobków poprzedziła uroczysta Msza święta, którą odprawił ks. Krzysztof Kozieł z parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Borowie.

Uroczystego odsłonięcia tablicy  w obecności rodzin pomordowanych i zgromadzonych mieszkańców Łążka Zaklikowskiego dokonał Burmistrz Zaklikowa Zdzisław Wójcik a następnie złożył kwiaty.

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przeznaczyła na ten cel 50 tys. a Burmistrz Zaklikowa dołożył 5 tys.

Na tablicy znalazły się najprawdopodobniej już wszystkie nazwiska pomordowanych z Łążku Zaklikowskiego i jest ich aż 219 – jak podała Krystyna Ozga z Urzędu Miejskiego w Zaklikowie, zajmująca się Miejscami Pamięci Walk i Męczeństwa z terenu naszej Gminy.