Urodziny Anny Nagórskiej na Radnej Górze

Data dodania: 4 lipca 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Brak komentarzy

Gminny Ośrodek Kultury w Zaklikowie zaprasza w dniu 18 lipca 2015 r. uroczysty wieczór modlitwy i poezji z okazji urodzin Anny Nagórskiej, który rozpocznie się o godz. 18.00 na Radnej Górze.

Anna Nagórska urodziła się w 1882 w ziemi sieradzkiej skąd przybyła następnie do Zaklikowa. Swoje wykształcenie uzyskała studiując na paryskiej Sorbonie. Znana była także ze swej religijne gorliwości, choć nieco szokowała dziwnymi umartwieniami. Wykształcona na najlepszej światowej uczelni, chodziła boso, siadała w kościele bezpośrednio na posadzce, nie podawała ręki na powitanie tłumacząc to pokorą wobec innych.

Swoim przykładem dawała świadectwo bezkompromisowego oddania się Chrystusowi. Była patriotką i jednocześnie nauczycielką, uczyła młodzież języków obcych, ale troszczyła się również o dobre wychowanie młodzieży.

W okresie II wojny światowej niosła pomoc najbiedniejszym. Jej pasją była sztuka, teatr,  malarstwo, śpiew i muzyka. Napisała dużo wierszy. Zmarła w Zaklikowie 19 XI 1963 r., mając 81 lat.

Jako fundatorka nierozerwalnie związana jest z Zgromadzeniem Sióstr Świętego Józefa na Radnej Górze.

1n