Wulkan w Gminie Zaklików?

Data dodania: 1 kwietnia 2016 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | 1 komentarz

Czy w Gminie Zaklików pojawił się problem aktywności geologicznej.

Według naukowców w miejscowości Łysaków na terenie kopalni kamienia wapiennego zauważono oznaki wskazujące na pojawienie się aktywności geologicznej a być może i wulkanicznej. Na terenie złóż kamienia wapiennego, które jest zaliczane do najwyższych terenów gminy, zauważono podwyższanie się terenu oraz pojawienie się mikro-gejzerów gorącej pary wodnej i gazów wydobywających się z głębin ziemi na tzw. Gajgórze.

W wyniku prowadzonych badań naukowcy doszli do wniosku, iż odkryte w Lipie już kilkadziesiąt lat temu wody geotermalne o temperaturze dochodzącej do ponad 50 stopni Celsjusza mogły być wynikiem tej działalności wulkanicznej z powodu licznych podziemnych korytarzy rozchodzących się promieniście w różnych kierunkach.

Ostatnie badania wskazują na coraz większą aktywność geologiczną tego terenu. Podobne oznaki budzenia się aktywności geologicznej uczeni ujawnili w obrębie bieszczadzkim.

Dalsze badania mają potwierdzić czy teren aktywny geologicznie dotyczy wyłącznie wzgórz w miejscowości Łysaków czy dotyczy jednak całej Gminy Zaklików.

Póki co można spać spokojnie, gdyż według opinii naukowców z Instytutu Geologicznego nikomu nie zagraża żadne bezpośrednie niebezpieczeństwo.

Jest to ważne wydarzenie o doniosłości w skali niemal całego województwa podkarpackiego, jednak nie wiadomo czy uda się je dobrze zagospodarować.

Źródło: JP/01.04.2016/JP