Zagrożenie ASF wciąż realne

Data dodania: 28 lutego 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Brak komentarzy

W lutym 2014 r. wykryto w Polsce pierwsze przypadki (ASF) afrykańskiego pomoru świń. ASF to wyjątkowo groźna, nieuleczalna, wysoce zakaźna i zaraźliwa, wirusowa choroba świń domowych wszystkich ras oraz dzików.

Wcześniej ASF wykryto na terenie Litwy i Białorusi w odległości ok. 70 km. od granicy Polski. Następnie choroba przedostała się na terytorium Polski, na teren województwa podlaskiego.

Po wykryciu pierwszych przypadków ASF w tym regionie odstrzał dzików był czasowo wstrzymany, więc ich populacja znacznie zwiększyła się, a w związku ze wzrostem populacji dzików wyrządzają one znaczne szkody w uprawach.

Sytuacja jest trudna do opanowania, gdyż z jednej strony zwierzęta mogą być nosicielami groźnej choroby (ich mięso nie może być spożywane), a z drugiej wyrządzają poważne szkody.
Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt tylko sejmik województwa może podjąć decyzję o ograniczeniu populacji, gdy zwierzęta stanowią nadzwyczajne zagrożenie dla życia, zdrowia lub gospodarki człowieka, w tym także gospodarki łowieckiej.

Sejmik województwa podlaskiego podjął więc w ubiegłym tygodniu uchwałę w tej sprawie. Zgodnie z tą uchwałą, tam gdzie wykryto przypadki ASF, do końca czerwca 2015 r. ma być odstrzelonych pół tysiąca dzików. Koszty odstrzału dzików pokryje budżet wojewody.

Choroba jest nieuleczalna. Chorobę charakteryzują wysoka gorączka, znaczne powiększenie śledziony, dużego stopnia wybroczynowość, sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze, duszność, pienisty wypływ z nosa, wypływ z worka spojówkowego, biegunka, często z domieszką krwi, wymioty oraz niedowład zadu, a także sięgająca 100% śmiertelność.

W związku z tym istnieje zakaz leczenia rozpoznanych przypadków tej choroby, gdyż brak jest jednocześnie szczepionek przeciwko ASF. Choroba zwalczana jest wyłącznie metodami administracyjnymi, poprzez wybijanie całych zakażonych stad, oraz stad z tzw. strefy zapowietrzonej, w tym także zwierząt gospodarskich.

Wystąpienie przypadków ASF jest przyczyną bardzo poważnych strat ekonomicznych, związanych ze wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, wieprzowiny, artykułów żywnościowych wyprodukowanych z mięsa wieprzowego. Dodatkowe straty związane  są z masowymi padnięciami zwierząt i wypłatą znacznych odszkodowań.

Skuteczności działań administracji województwa podlaskiego, a zwłaszcza celnego oka tamtejszych myśliwych będziemy być może zawdzięczać ratunek dzików bytujących na naszych podkarpackich, czy zaklikowskich terenach, gdyż choroba ta przenosi się szybko, a jak widać służby weterynaryjne nie dysponują na chwilę obecną inną możliwością jej skutecznego zwalczania lub leczenia.