Kto podejmuje najważniejsze decyzje

Data dodania: 26 listopada 2014 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Edukacja | 18 komentarzy

System wyborczy na wójta, burmistrza prezydenta miasta jest dokładnym odzwierciedleniem wyborów radnego w obecnych jednomandatowych okręgach wyborczych. Okręgiem wyborczym staje się wówczas teren całej gminy. W wyborach na terenie całej Gminy Zaklików w niedzielę 30.11.2014 r. będziemy wybierali spomiędzy dwóch kandydatów tj.  Zdzisława Wójcik i Mariusza Sołtys.

Tak jak w przypadku wyborów radnego w okręgu jednomandatowym wszyscy ci, którzy chcieliby aby to ich kandydat wygrał wybory, muszą udzielić mu swego poparcia. Z tego wynika, że tylko wysoka frekwencja i prawidłowo oddany głos wyborczy zdecyduje, któremu z kandydatów zostanie powierzona przez nas władza na kolejne 4 lata.

Władza w rozumieniu systemu demokratycznego sprawowania rządów,  sprowadza się do służebnej roli wobec społeczeństwa. Natomiast zakres władczej roli pierwszego przedstawiciela miasta i gminy – Burmistrza Zaklikowa, będzie odpowiedni do przyzwolenia społecznego oraz przyzwolenia naszych radnych, gdyż kontrola społeczna władzy w demokratycznych systemach,  jest probierzem tej właśnie demokracji.

Zdzisław Wójcik jako jeden z kandydatów na Burmistrza Zaklikowa  zwrócił się do redakcji MiastaZaklików.pl z wnioskiem o umożliwienie mu dokonania sprostowania niektórych nieprawdziwych informacji narosłych wokół ważnych dla naszej społeczności tematów a dotyczących pośrednio sprawowanej funkcji.

W ocenie Burmistrza Zaklikowa, kończącego 4 letnią kadencję, są to podstawowe dwie nieprawdziwe informacje, które puszczone w obieg żyją własnym życiem i wzbudzają nieuzasadniony niepokój zainteresowanych.

Pierwsza sprawa to informacja o nieuzasadnionym wzroście zadłużenia gminy na kwotę znacznie ponad 7 mln złotych. Z dostępnych danych wynika, iż faktyczne zadłużenie naszej gminy oscyluje w granicach ok. 5,5 mln złotych i jest to zadłużenie w granicach istniejącego zadłużenia po zakończeniu kadencji poprzedniej Rady Gminy. Natomiast Rada Miejska, która zakończyła właśnie swą 4 letnią kadencję stała na stanowisku o konieczności zaciągania kredytów na inwestycje, w szczególności na takie inwestycje, gdzie istnieje możliwość uzyskania dofinansowania.

W związku z tym, ustępująca Rada Miejska podjęła uchwałę o zaciągnięciu kredytu, jednak jest to kredyt na inwestycje już zrealizowane, gdzie gmina musiała zabezpieczyć środki własne. Kredyt ten nie zostanie jednak zrealizowany w zaplanowanej wysokości, gdyż w ostatnich dniach gmina otrzymała już zwrot kwoty w wysokości ponad 500 tys. zł. z urzędu marszałkowskiego oraz spodziewany jest także zwrot pierwszej transzy w kwocie  ponad 900 tys. zł. za przydomowe oczyszczalnie, co może w znacznej części zabezpieczyć potrzebne gminie środki własne, bez konieczności uruchamiania całej kwoty kredytu.

Druga sprawa, która wzbudza  społeczne kontrowersje to nieprawdziwa informacja dotycząca możliwości likwidacji szkół lub ich przekształcania.

Z wypowiedzi wynika, że obecne trzy zespoły szkół w Lipie, Zdziechowicach i Zaklikowie są stanem docelowym i nic w ich funkcjonowaniu nie będzie podlegało zmianie. Wszelkie decyzje w tych sprawach władna jest podjąć tylko i wyłącznie nowo wybrana Rada Miejska w Zaklikowie. Nie jest prawdą, iż podejmowane były jakiekolwiek działania w kierunku likwidacji szkół gimnazjalnych w Lipie lub Zdziechowicach i zastąpienie ich jednym zbiorowym gimnazjum w Zaklikowie. Byłoby to posunięcie po pierwsze całkowicie nieekonomiczne a ponadto model taki zastosowano już wcześniej w innych gminach (w tym sąsiednich) i model ten całkowicie się nie sprawdził. Dlatego jesteśmy bogatsi o tę wiedzę a co najważniejsze na przyszłość, zaczynamy uczyć się na błędach cudzych a nie własnych.

Mogą być natomiast podejmowane działania w celu zachęcenia rodziców i młodzieży szkolnej z Goliszowca do wybrania szkoły w Lipie, gdyż obecnie młodzież ta uczęszcza do szkoły w Rzeczycy, co stanowi stratę subwencji oświatowej dla naszej gminy a problem ten dotyczy grupy kilkunastu uczniów.

Należy także podjąć zdecydowane działania w celu utrzymania funkcjonowania Liceum w Zaklikowie i jest to sprawa nagląca, gdyż pozostało zaledwie kilka miesięcy na podjecie takich działań a przyczyny problemów tego liceum nie są jednoznacznie określone.

Zgodnie z zasadą trójpodziału władzy, faktyczną władzę uchwałodawczą w gminie sprawuje Rada Miejska w Zaklikowie a Burmistrz Zaklikowa jest organem wykonawczym, natomiast „władza sądownicza” należy do społeczeństwa, które w obecnej chwili przyjmuje postać wyborcy.

 1. madry

  Gratulacje Panie Mariuszu! Masz czlowiek w powiecie…osobiscie wolalbym zeby Pan wzial tutaj sprawy w swoje rece! Powodzenia 🙂

  Reply
 2. dick

  Widocznie sie sprawdzil skoro powolali go na 4 lata… Widac tu nutke zazdrosci i nienawisci… Roman byles przy tym ugadaniu sie ze tak wszystko wiesz?

  Reply
 3. Wojtek

  A co do plakatu Pana Mariusza Sołtysa – słychać głupią plotkę i oszczerstwo, „że się dwoi i troi”. Facet przynajmniej wyszedł naturalnie, z różnych perspektyw zrobione zdjęcia a nie jak „buc”.
  Chyba z zazdrości tak się Go co niektórzy czepiają, bo już nie mają czego.Żenada…

  Reply
 4. Wojtek

  Ja się pytam gdzie są te dary dla najuboższych, które tak były okrzyczane, jakie to będą lepsze. Otóż cisza w temacie a biednych wcale nie ubyło,ale co tam.

  Gdzie są Panie Burmistrzu te NOWE MIEJSCA PRACY, które Pan obiecał jako kandydat w 2010 r. Nie ma i nikt Pana z tego nie rozlicza, wręcz przeciwnie nie została powołana Grupa Interwencyjna od Pańskiej kadencji, bo po co zatrudnić parę osób. WSTYD!

  Pańska dewiza to chyba – Tu przyszyć, tu przyłatać i już.
  Ciekaw jestem co by Pan zrobił jakby nie było środków unijnych – z takim budżetem Gminy to pewnie jedno wielkie G.

  Szkoda, że ludzie tak krótko widzą, i co niektórzy to sprytnie to wykorzystują…

  Reply
 5. cóż za niefart

  Ciekawe , co pan S musiał zrobić. Pewnie pozostał jakiś taki niesmak w ustach. Szkoła PSL. Wszystko dla władzy.

  Reply
 6. Wojtek

  Pisałem niedawno, że droga przebiegająca koło Dworca, Tartaku dziurawa i proszę od razu przed wyborami to się od ręki takie rzeczy robi. A miał na to 3 lata (celowo nie piszę 4 lata, bo ten 1 rok to na rozruch i wdrożenie się miał).
  Nawet pobocza wymuskane, taka przedwyborcza precyzja…

  Reply
 7. romano

  No i jak ktoś miał jeszcze wątpliwości co do tego czy Sołtys faktycznie chce zrobić w Zaklikowie coś dobrego na poważnie czy jest zwykłym karierowiczem który potrzebował mieć coś w zanadrzu na poczekaniu, już ich powinien nie mieć. Wg. jednego ze stalowowolskich portali okazuje się że dogadał się i dziś został WICESTAROSTĄ. Pytanie tylko do wiernych kundelków, którzy niemalże na noże za nim szli – nie głupio wam teraz że wasz wódz was zostawił ?

  Reply
  1. Ania

   Nic straconego jeszcze może wyborcy się zmobilizują i dostanie Zaklików dobrego Burmistrza,a jak nie to zostanie z ręką w nocniku bo powiat dla PISu województwo dla PISu i Jeszcze Lipa niech zrobi u siebie gminę to wtedy Burmistrz Wójcik na pewno spełni wszystkie swoje obietnice .Powodzenia

   Reply
 8. Zbyszek

  Mamy okazję wybrać dobrego burmistrza , sprawdzonego gospodarza i czlowieka ..
  W niedzielę glosujmy na p . Zdzislawa Wójcika ..
  Liczę że mieszkańcy wykażą się dojrzlością i nie będą ryzykowali wybierając ..
  eksperymenty w tym przypadku nie byly by dobre ..
  p . Wojcik na burmistrza !!!

  Reply
 9. Viki

  Maja – w którym miejscu artykułu wyczytałaś ze plotki te to robota M.S. Ale przecież takie plotki słychać i wiele innych ale do nich się nie odnosił. Nie widzę też żadnej stronniczości w działaniu tego portalu, za to wdać stronniczość w każdym komentarzu czy to za jednym czy drugim kandydatem w twoim też Maja. Leśny ludek zapomniał przepisać Z.W. powodzi z 2011 roku wirusa świńskiej grypy i eboli.

  Reply
 10. leśny ludek

  W kwestii oświaty gminnej obecny włodarz ma tyle na sumieniu, że przedwyborcze przyśpieszenie i na siłę robienie spotkań z nauczycielami i tłumaczenie im jakim to jest dobrym gospodarzem nie zmieni złej opinii o nim w tym środowisku- (casus ZS w Lipie) – prywatne gierki i otaczanie się wątpliwej jakości doradcami doprowadziło do tego że w tej chwili kiedy waży się jego los jest w stanie nawet obiecać 10 osobowe klasy w szkołach aby go tylko wybrano nie wspomnę o przyśpieszeniu atmosfery bożonarodzeniowej poprzez założenie iluminacji świątecznej w mieście Zaklików. How.

  Reply
  1. gość

   jak iluminacji nie było to było źle bo mu szkoda kasy, jak teraz są to też źle, bo przyśpiesza atmosfere. haha żałosne podejście ludzi.

   Reply
  2. Wojtek

   Co do iluminacji to w ubiegłym roku w zimie na sesji Rady miejskiej Pan Wójcik narzekał, że trzeba skrócić czas świecenia lamp ulicznych m.in. w Zaklikowie bo to strasznie kosztuje a takie iluminacje, może to małe światełka ale trochę ich jest i to też sporo kosztuje. Ale no cóż na przedwyborcze pierdoły to zawsze się kasa znajdzie.

   Reply
 11. hmm

  współczuje obecnemu burmistrzowie Zaklikowa, że musi dementować takie „plotki”. Ciężko jest dogodzić wszystkim mieszkańcom Gminy, ale tak specyficznego społeczeństwa jakie jest w Gminie Zaklików nigdzie nie widziałam. Ludzie są podzieleni, każdy chce ugrać dla siebie jak najwięcej. Nie wiem czy ludzie tutaj mieszkający są aż tak zacofani czy ich mentalność jest kłótliwa agresywna i zaborcza. Jak ktoś ma sprawować władze w tak zadufanym społeczeństwie? Wieczne niezadowolenie, wieczne problemy o wszystko i szukanie dziury w całym. A fakt, że facet musi pocić się i dementować plotki świadczy jedynie o płytkości ludzi którzy mają za długie ozory. A społeczność pedagogiczna powinna się wstydzić oskrżając burmistrza o brak kandydatów do LO. To nauczyciele są wizytówką szkoły i to od nich w dużej mierze zależy liczba chętnych uczniów. Ale widocznie jaka wizytówka taka liczba uczniów…

  Reply
 12. Maja

  Bardzo mnie ciekawi czy Mariusz Sołtys też poprosi o sprostowanie pomówień na jego temat, i ciekawi mnie czy strona MiastoZaklików także o tym napiszę, bo na temat Mariusza Sołtysa jest więcej takich bezcelowych oskarżeń, które celowo psują mu opinię.

  Reply
  1. Gufi

   Nie wiem jak ty, ale ja tu widzę wyjaśnienia w kwestii funkcjonowania gminy (i podziały obowiązków) takie samo sprostowanie mógłby zrobić p.Sołtys który też ma doświadczenie urzędnicze, więc powinien się świetnie w tym orientować. Zwłaszcza że staruje na tą posadę to chyba wie jaki ma zakres praw i obowiązków? Tak czy inaczej twoja wypowiedź sugeruje prostowanie personalnych pomówień a takich tu nie widzę.

   Brałem udział w dyskusji na temat tego zadłużenia okazało się że źródłem było spotkanie przedwyborcze właśnie pana S, gdzie posiłkował się danymi PROGNOZOWANYMI natomiast p.W w swoim sprawozdaniu przedstawił stan FAKTYCZNY na koniec kadencji, nie wiem czy to było celowe czy nie, ale w gąszczu rozmów ta istotna różnica została rozmazana i dane zostały porównane

   Ze swojej strony na przykładzie tego cieszę się że choć jedna strona stara się przedstawić realne dane dotyczące gminy (nie osoby)
   PS Jeśli szukasz personalnych plotek zapraszam na FB kandydata świetnie tam sobie radzi, ostatnio zachęcał do plotkowania (tzw. konkurs) a jak już ktoś wrzucił plotkę to grozi sądem o pomówienia (wraz z chórkiem jego fanów) -> dla mnie samo zachęcanie uwłacza ludzkiej godnosci

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code