Najstarszy mężczyzna w gminie Zaklików

Data dodania: 7 października 2014 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Kultura | 5 komentarzy

Pan Józef Polański mieszkający w Zaklikowie jest najstarszym mężczyzną w całej zaklikowskiej gminie. Urodził się 04.12.1918 r. w Zaklikowie. Pan Józef jak na swoje 96 lat życia, jest w doskonałej formie, jego sprężysty żołnierski krok jest rozpoznawany na ulicach Zaklikowa. Jak sam mówi – zachodzi w głowę, jakim sposobem po takich doświadczeniach okupacyjnych i przymusowych robotach frontowych cieszy się nadal taką kondycją. Jest pełen pogody ducha i jest pozytywnie nastawiony do drugiego człowieka, pomimo że tak jak inne ofiary wojny, zaznał bardzo wiele krzywd od innych ludzi. Znany jest ze swego serdecznego mocnego męskiego uścisku dłoni. Swój stosunek do przeszłości, otaczającej go rzeczywistości, wspomnień i przemyśleń zawiera w pisanych przez siebie wierszach. 

Pan Józef Polański boleje nad tym, że jego bliscy, koledzy i przyjaciele odchodzą. Żona zmarła w 2007 roku, Pan Józef odwiedza jej grób najczęściej jak tylko może. 

Ostatnio odszedł jego bardzo bliski przyjaciel Eugeniusz Sapiński, niespełna równolatek, postać dobrze znana w środowisku zaklikowskim, choćby z tego, iż był synem patrona naszej szkoły.

Zaklikowski senior chętnie dzieli się swoją wiedzą na temat okresu okupacji i okresu powojennego. Redakcja portalu internetowego „MiastoZaklikow.pl podjęła się trudu utrwalenia tych wspomnień.  

Mamy cichą nadzieję, iż Pan Józef zechce także podzielić się za naszym pośrednictwem swoją poezją z szerszym gronem.

1

Zdjęcia wykonano w dniu 07.10.2014 r. przy grobie żony.

 

  1. pik...on

    Zapewne naciskał na to … bezpardonowo …były Wójt… ten Wójt z pierścionkiem „odpustowym” na reku… to nie żart.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code