Apel w sprawie niebezpiecznej rośliny

Data dodania: 22 lipca 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Jeden komentarz

Do Urzędu Miejskiego w Zaklikowie napływają informacje (zgłoszenia), że na terenie Gminy Zaklików pojawił się barszcz Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel).

Roślina ta występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, także na poboczach dróg i przy szlakach turystycznych oraz na nieużytkach czy odłogach. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren, a dodatkowo włoski na liściach i łodygach wytwarzają parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran.

Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególnie podatne są dzieci i osoby cierpiące na alergie.

Barszcz Sosnowskiego zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony roślin nie jest rośliną kwarantannową podlegającą obowiązkowi zwalczania.

W związku z tym, że barszcz Sosnowskiego stanowi duże zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, zwracam się do mieszkańców Gminy Zaklików z prośbą o zgłaszanie do Urzędu Miejskiego w Zaklikowie miejsc, gdzie zaobserwowano ewentualne występowanie tej niebezpiecznej rośliny.

Biorąc pod uwagę zagrożenia – dla zdrowia i ochrony środowiska – powodowane niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się barszczu Sosnowskiego, zasadne jest podjęcie działań mających na celu zwalczanie tej rośliny.

Źródło: www.zaklikow.pl

1. zaklika

Ale nowina,barszcz Sosnowskiego w Zaklikowie i okolicach jest nie pamiętam od kiedy,a mam już sporo lat ,tylko nikt na niego nie zwracał uwagi.Niezłe okazy są na Pasterniku koło mostu kolejowego