Cięższe życie dłużnika alimentacyjnego

Data dodania: 1 lipca 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Brak komentarzy

Od dziś 1 lipca 2015 r. weszły w życie zaostrzone przepisy dotyczące postępowania z osobami, które będąc zobowiązane nie płacą alimentów a świadczenie jest wypłacane z funduszu alimentacyjnego.

Przepisy te przewidują, że dane tych osób znajdą się we wszystkich rejestrach dłużników prowadzonych przez biura informacji gospodarczych.

Informacje o dłużnikach alimentacyjnych we wszystkich czterech działających w Polsce rejestrach organy samorządów terytorialnych będą umieszczały z urzędu. Obowiązek taki organy posiadały już od 2008 roku, jednak nie był on stosowany w takiej skali, jak wprowadza to obecna ustawa. Uproszczona została również procedura wpisania dłużnika alimentacyjnego do rejestrów informacji gospodarczej.

Nowa procedura utrudni życie tysiącom dłużników alimentacyjnych, którzy będą musieli wyrównać zaległości aby w pełni funkcjonować w życiu gospodarczym i finansowym.

Dłużnik alimentacyjny będzie miał poważne trudności w zaciągnięciu kredytu, pożyczki czy kupienia czegoś na raty. Informacje gospodarcze o statusie tych osób będą na bieżąco dostępne dla instytucji, które zajmują się finansowaniem takich świadczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

code