Darmowa pomoc prawna – ale nie dla wszystkich

Data dodania: 5 stycznia 2016 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Brak komentarzy

Mieszkańcy Powiatu Stalowowolskiego mogą już korzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Od stycznia, zgodnie z nową ustawą przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości, w Stalowej Woli oraz w gminach na terenie powiatu działają punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Pomocą prawną objęci zostaną m.in. seniorzy, osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny czy osoby korzystające z pomocy społecznej.

Uruchomienie punktów to rezultat wejścia w życie ustawy, która zakłada stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Zgodnie z nią na terenie każdego powiatu powstały punkty nieodpłatnej pomocy prawnej świadczonej przez adwokata, radcę prawnego lub magistra prawa w lokalach udostępnionych przez gminy lub powiaty. – Cieszymy się, że w ramach ogłoszonego konkursu udało nam się pozyskać wysokiej klasy specjalistów, tym samym zachęcamy wszystkich mieszkańców Powiatu Stalowowolskiego uprawnionych do korzystania z bezpłatnych porad prawnych, do odwiedzania Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej.

W dzisiejszych czasach trudno jest funkcjonować bez podstawowej wiedzy z zakresu prawa, dlatego jest to ukłon w stronę tych, którzy tej pomocy potrzebują i często pozostawieni są sami sobie – mówi starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną, na etapie przedsądowym, otrzymają osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej, osoby, które ukończyły 65. lat, osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny oraz kombatanci, weterani, zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

Pomoc prawna udzielana jest w określonym zakresie i polega na: poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach; wskazaniu osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego; pomocy w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo – administracyjnym; sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo – administracyjnym.

Uprawnieni mogą uzyskać informacje w zakresie prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawa cywilnego, prawa karnego, prawa administracyjnego, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa rodzinnego, prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Bezpłatna pomoc prawna nie obejmuje natomiast spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia.

W Powiecie Stalowowolskim zostały uruchomione dwa punkty stacjonarne Nieodpłatnej Pomocy Prawnej:

Dom Pomocy Społecznej w Stalowej Woli ul. Dmowskiego 2a, 37-450 Stalowa Wola Poniedziałek – piątek, godz. 8:00 – 16:00

Centrum Kształcenia Ustawicznego i Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego ul. Hutnicza 12, 37-450 Stalowa Wola Poniedziałek: 12:00 – 16:00 Czwartek, piątek: 8:00 – 12:00

oraz punkty filialne w każdej z gmin powiatu:

GMINA BOJANÓW

Urząd Gminy Bojanów ul. Parkowa 5 Środa / godz. 8:00 – 12:00

GMINA PYSZNICA

Urząd Gminy Pysznica ul. Wolności 322 Czwartek – piątek / godz. 12:00 – 16:00

GMINA RADOMYŚL NAD SANEM

Urząd Gminy Radomyśl nad Sanem ul. Rynek Duży 7 Poniedziałek / godz. 8:00 – 12:00

GMINA ZAKLIKÓW

Urząd Miasta Zaklików ul. Zachodnia 15 Wtorek – środa / godz. 12:00 – 16:00

GMINA ZALESZANY

Urząd Gminy Zaleszany ul. Kościuszki 16 Wtorek / godz. 8:00 – 12:00

Chcąc skorzystać z bezpłatnych porad prawnych nie zapomnijmy zabrać ze sobą dokumentu tożsamości oraz dokumentów uprawniających do skorzystania z bezpłatnej pomocy prawnej. Przed udzieleniem porady możemy zostać poproszeni o wypełnienie anonimowej ankiety.

Źródło: www.stalowowolski.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code