Do wód naszej Sanny powróciły raki

Data dodania: 3 października 2014 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | 3 komentarze

W wodach rzeki Sanny napotkanie raka jest dziś rzeczą niezwykle łatwą. Raki powróciły do głównego koryta rzeki jak i do licznych kanałów i stawów.  Jeszcze kilkanaście lub nawet kilka lat wstecz widok taki wywoływał sensację.

Liczne pojawienie się raków w naszych wodach świadczy o poprawie jakości wód, gdyż rak jest zwierzęciem szczególnie wrażliwym na zanieczyszczenie lub spadek poziomu natlenienia wody. Fachowa literatura wskazuje, iż rak jest określany także jako „barometr czystości wód”.

W naszym kraju występują dwa rodzime gatunki – rak szlachetny oraz rak błotny. W Polsce rak objęty jest ochroną gatunkową i uznany został za gatunek narażony na wyginięcie. Prezentowane zdjęcia raków, zostały wykonane na terenie stawu hodowlanego ryb w trakcie prac przygotowawczych magazynów rybnych, przed zbliżającymi się odłowami.

Jednak właśnie dzięki tym małym „barometrom” będziemy mieć stuprocentową pewność, że ryby z naszych wód, które niedługo trafią na nasze stoły będą najwyższej jakości.

IMG_9863

 1. Anonim

  To wielka tragedia dla Waszej wody… To rak pręgoeaty, nosiciel raczej dżumy, która jest śmiertelna dla naszych rodzimych raków szlachetnych i błotnych. Raki prégowate nie są wskaźnikiem czystości wody, żyją nawet w ściekach… Zgodnie z polskim prawem nie wolno ich po złapaniu wypuszczać tylko zabić zdala od wody.

  Reply
 2. ciekawski

  Czy to w rzeczywistości nasz rodzimy gatunek? Czy aby nie jest to rak pręgowaty, który jest gatunkiem obcym?
  Cytat za wiki: „Ze względu na duże zdolności przystosowawcze ocenia się, że może żyć wszędzie. Żyje nawet w wodach pozaklasowych, co oznacza, że nie może być wskaźnikiem czystości wody i nie może świadczyć o jakości wody”
  Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rak_pr%C4%99gowaty

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

code