Ferie zimowe nie dla każdego

Data dodania: 5 lutego 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | 25 komentarzy

Obecnie trwające ferie zimowe w roku szkolnym 2014/2015 dla dzieci i młodzieży Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Sapińskiego w Zaklikowie upłyną pod znakiem wzmożonej nauki szkolnej.

Z nieustalonych bliżej przyczyn, w trakcie drugiego tygodnia wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży, dyrekcja zaklikowskiej szkoły wprowadziła zajęcia nauki szkolnej mającej na celu m.in. przygotowania do egzaminów maturalnych. Odpowiedź na pytanie, dlaczego na dodatkowe zajęcia przygotowujące do matury wybrano czas ferii zimowych pozostaje poza wszelkimi domysłami.

Zapisy prawa oświatowego stwierdzają, iż w czasie wolnym od zajęć szkolnych (dotyczy to zwłaszcza ferii zimowych) mogą być organizowane dla uczniów kolonie, obozy i inne formy wypoczynku. Dzieci i młodzież mają zagwarantowany ustawowo czas na odpoczynek od zajęć szkolnych.

Jednakże z dostępnego na stronie „zsozaklików.szkolna.net”  harmonogramu wynika, że Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie, w drugim tygodniu ferii zimowych wyszedł z ofertą zorganizowania dla dzieci i młodzieży licealnej, nauki szkolnej m.in. z następujących przedmiotów:

–   trzykrotne zajęcia przygotowujące do matury z matematyki

–   trzykrotne zajęcia przygotowujące do matury z języka polskiego,

–   dwukrotna matura z chemii,

–   dwukrotne zajęcia przygotowujące do udziału w konkursie wiedzy,

–   zajęcia przygotowujące do matury z języka angielskiego.

Pozostałe funkcjonujące na terenie naszej gminy zespoły szkół wyszły z ofertami skierowanymi na organizację form wypoczynku dzieci i młodzieży, i tak:

W Zespole Szkół w Lipie zorganizowano w dniach 2-4 lutego 2015 r. zimowisko harcerskie, rajd pieszy Lipa – Zdziechowice – Lipa. W dniu 10 lutego 2015 r. zaplanowano „Ferie z angielskim” – zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej w Lipie.

W Zespole Szkół w Zdziechowicach w dniach 2-6 lutego 2015 r. zaplanowano zimowisko dla uczniów szkoły. W godzinach 9:00 – 12:00 będą odbywały się zajęcia:

–   w pracowni komputerowej,

–   w sali gimnastycznej,

–   na siłowni,

–   zajęcia artystyczne.

Nie jest wykluczone, iż część młodzieży licealnej skorzysta z przedstawionej oferty i zrezygnuje z ferii w celu podniesienia swej wiedzy, jednak słychać głosy niezadowolenia z tak zorganizowanego wypoczynku młodzieży.

MiastoZaklikow.pl zwraca się do dyrekcji ZSO w Zaklikowie z otwartym pytaniem, jakie przesłanki zdecydowały o tym, iż w okresie ferii zimowych przedstawiono młodzieży ofertę zajęć szkolnych na poziomie maturalnym?

 1. IvanHoe

  Ferie dla dzieci to tak, jak urlop dla pracujących. To powinna być rzecz święta! To nie tylko przystępujący do matury muszą poświecać swój „wolny” czas na naukę. Dzieci z podstawówki dostały takie zadania na ferie, iż z wolnych od zajęć dni zostało niewiele. Dla dzieci i dla rodziców. Niestety!

  Reply
  1. WTF

   IvoneHou – święte słowa, wiele osób tak myśli, ferie i wakacje to świętość i szkoła MUSI to uszanować. Można sobie łatwo wyobrazić jak młodzież przerażona wizją ferii i wolnego od nauki wysłała delegację do dyrektora, aby im zapewnił dodatkowe zajęcia, bo czarna wizja dwutygodniowej laby byłaby zbyt straszna. Dodatkowy kwiatek to zadania dla dzieci z podstawówki na ferie, pewnie też przygotowanie dzieciaków do matury? To jednak nie jest w porządku.

   Reply
 2. ja

  Hmm… trochę nie rozumiem tego zamieszania. Ja chodziłam do tego liceum nacie lat temu i z tego co pamiętam w ferie również odbywały się zajęcia przygotowujące do matury. Kto chciał to przychodził kto nie to leniuchował. Więc za bardzo nie rozumiem tego świętego oburzenia. Przecież nikt obecności w tym czasie nie sprawdza.

  Reply
 3. brodaty

  Ty Herta chcesz wszystkich zagłaskać na śmierć. Pisanie o kurach i kaczkach nikogo dzis nie interesuj. Ludzie chcą też igrzysk. Media powinny pisać o wszystkim tym co dobre ale moim zdaniem nawet więcej o tym co nie jest dobre, bo skąd zwykli ludzie mają o tym się dowiedzieć. Warunek jest taki, że media muszą traktować jedną miarą wszystkich, czy to burmistrz, czy dyrektor jeden, drugi, dziesiąty, pleban, radny czy nawet sołtys. Pisanie o życiu prywatnym ludzi uważam za niedobre – to jest rola szmatławca. ale o osobach publicznych i ich sprawkach trzeba informować ale proszę też napisać o fajnej zabawie strażaków w Pasadenie.

  Reply
  1. Ania

   Zasmucę Cię brodaty Pan Bóg nie pokarał mnie tak ciężko,żebym musiała czyjeś dzieci uczyć i to jeszcze w dzisiejszych czasach i tylko dla zasady wdałam się w tą dyskusję ,bo jeżeli ktoś coś pisze to niech będzie to prawda a nie zwykła nagonka.

   Reply
 4. Lagodna Herta

  Ludzie, opamietajcie sie. Programy nauczania sa tak przeladowane, ze nauczyciele musza sie napewno niezle nagimnastykowac, zeby zrealizowac calosc programu w terminie. Czy to zle, ze nieodplatnie chca z mlodzieza utrwalac material do matury? Ktos, kto nie zna realiow, nie powinien zabierac glosu w sprawie.
  Zastanawiam sie jak to jest, ze w Zaklikowie ciagle cos komus sie nie podoba; zupelnie inaczej, niz w innych miejscowosciach gminy, powiatu, kraju. Dlaczego?
  Panie redaktorze, proponuje napisanie artykulu o przygotowaniach mlodziezy do matury, moze nawet przeprowadzilby Pan jakas sonde; ciekawi jestesmy w jakich kierunkach zamiertaczaja sie ksztalcic. Milo byloby poczytac jakies wspomnienia starszych mieszkancow – prosze ocalic od zapomnienia to, czym zechca sie podzielic z innymi.
  Osobiscie ucieszylam sie, kiedy powstal ten portal, bo liczylam (i zapewne nie jestem w tym odosobniona), ze mieszkancy beda ta droga informowani o tym co sie dzieje w miescie i gminie – rzetelnie i uczciwie. Tak widze prace Pana Redaktora. Ocene zas tego co Pan przedstawia, prosze pozostawic odbiorcy. Tymczasem dzieje sie troche inaczej i to zaczyna mnie jako mieszkanke Zaklikowa niepokoic. Ten portal z zalozenia powinien spolecznosc zaklikowska jednoczyc, a nie dzielic. Prosze to przemyslec.

  Reply
 5. Pegi

  Chodziłam do tej szkoły, do podstawówki, do gimnazjum i do liceum. Wiem jak prowadzone są lekcje matematyki i języka angielskiego. Wcale się nie dziwię że maturzyści potrzebują dodatkowych zajęć, jeżeli pani na lekcji opowiada co jej synek robił, lub co kupiła w promocji, a pani od matematyki każe przeczytać temat bo za chwilę będzie pytać to potem są takie efekty. A fakt faktem że przez ferie nie nadrobią zaległości.. Uważam że pan Redaktor jest po to by nam właśnie pokazywać to czego sami nie mamy okazji zaobserwować. Ogólnie dziękujemy bardzo za to że powstała ta strona i mamy możliwość śledzenia tego co dzieje się w naszej pięknej ,,nieskalanej złem okolicy”…

  Reply
 6. brodaty

  Nie jest to aż takie straszne i oburzające jak pisze Mieszkanka, ale problem z tymi zajęciami jest. Przecież wiele pokoleń w tej szkole zdawało matury i mieli przecież czas na naukę i na ferie. w ferie bawiliśmy się, to pamięta naukę w ferie? Co sie dzieje w tej szkole, że teraz żeby zdać maturę trzeba prowadzić zajęcia szkolne w ferie, nie można dzieciom dać wolnego żeby odstresować, zregenerować szare komórki tylko nauka i nauka nawet w ferie. można te zajęcia przecież jakoś rozłożyć w czasie kiedy jest czas na naukę a nie na wypoczynek. to jest pokręcone. Albo zła nauka, albo źle rozplanowany czas przez szkołę, nie jest to oburzające ale nie jest to tez właściwe postawienie sprawy przez szkołę. Jak nauczyciele chcą pracować jako wolontariusze to przecież mogą to robić i dni nauki po godzinach i nikt by nie miał pewnie zastrzeżeń. Teraz przecież jest czas dla tych młodych ludzi na zabawę, szkoła to tylko cząstka zycia. Kto powiedział, że nie chcą jehać na lodowisko na kulig na rajd harcerski. z całym szacunkiem = nie wierze że dzieci w ferie chcą siedzieć w ławkach szkolnych i zakuwac do matury.

  Reply
  1. mieszkanka

   „Straszne i oburzające” to była ironia proszę Pana 😉 jeżeli ktoś ma ambicje, żeby napisać dobrze maturę to korzysta z takich zajęć, jeżeli ma ochotę to odpoczywa. Sam umie zdecydować a negowanie szkoły za tego typu inicjatywę jest kuriozalne. Mamy system oświaty, jaki mamy. Nie rozumiem po co burzą sie osoby, które już dawno zakończyły edukacje? Proszę napisać projekt do Ministerstwa o dodatkowe godziny w szkołach 😉

   Reply
  2. absolwent

   Brodaty- tyle lat przy tablicy, a takie błędy walisz. Zły to ptak, co swe gniazdo kala…

   Reply
 7. mieszkanka

  Straszne i oburzające! Nauczyciele chcą wyjść z inicjatywą i pomóc rzetelnie przygotować uczniów do matury w ramach dodatkowych zajeć (wolontariatu)?! Nota bene jest to normalną praktyką w stalowowolskich szkołach.. Czy ktoś napisał, że zajęcia są obligatoryjne? Uczniom grożą konsekwencje za nieuczestnictwo? Nie. Co najwyżej gorsze wyniki na maturze. Ale nie, lepiej zachęcać do odpoczynku, w końcu przydadzą się kolejne rzesze bezrobotnych przed telewizorem..

  Reply
 8. Viki

  Pewnie ,że ferie są wolne nauczyciele nie uczą bo nie ma zajęć mogą byc tylko wolontariuszami, Jak ktoś się nie zna to niech się nie wypowiada, nauczyciele nie biorą pieniędzy za wolontariat.

  Reply
 9. sg

  Przecież każdy ma prawo wyboru zawodu.Ludzka zazdrość.Mogą co niektórzy się przewalifikować

  Reply
 10. Lagodna Herta

  Panie Redaktorze; prosimy o przeprowadzenie wywiadu z dyrektorem szkoly w tej wlasnie sprawie. Osobiscie nie sadze, zeby dyrektor i „niedobrzy nauczyciele” sami sobie tak nawymyslali i za kare kazali uczniom w ferie przychodzic do szkoly. Czekamy.

  Reply
 11. WTF

  Ania z całym szacunkiem ale ja nie wierzę w społeczną prace nauczycieli i robotę za free, albo muszą to robić albo otrzymają odpowiednią kasę za lekcje (korepetycje?) w czasie ferii. A swoja droga co ma poziom nauczania w tej szkole do odebrania dzieciom ferii. Ciekawe co na to Burmistrz jako gospodarz gminy płacący pensje nauczycielom za dodatkowe godziny w ferie.

  Reply
  1. qwa

   człowieku, nie wypowiadaj sie w temacie o którym najwyraźniej nie masz pojęcia. Praca w ferie jest pracą w ramach wolontariatu i żaden z nauczycieli nie otrzyma za to ani złotówki. Nie wierzysz?- zapytaj burmistrza.

   Reply
  2. Ania

   Liceum to jest już młodzież i tak mi się wydaje,ze dobrze to o niej świadczy,że w wolnym czasie chce ugruntować sobie wiedzę .Burmistrz nie jest skory do wydawania żadnych pieniędzy i dlatego nauczyciele robią to w formie wolontariatu.Przykro mi jednak że okazałeś się człowiekiem małej wiary,szczególnie w ludzi.

   Reply
 12. Ania

  Przepraszam bardzo ,a co Miastu przeszkadza ,że paru nauczycieli chce poświęcić swój czas i popracować dodatkowo z chętnymi uczniami .Nie tak dawno wieszaliście psy na poziom nauczania w naszym Liceum,jak jest okazja żeby to poprawić to też źle.

  Reply
 13. Casper

  Czytam i nie dowierzam. Za moich czasów w ferie się odpoczywało a nie uczyło. A czas dla siebie? Na restart? Do szkoły i owszem szło się, ale na sale gimnastyczną pograć w piłkę, a nie po to żeby zasiąść do ławek. Każdy potrzebuje swoich 5 minut na relaks.

  Reply
 14. brodaty

  Co prawda to prawda jak można zaplanować naukę dla uczniów w czasie ferii. W pierwszy tydzień szkoła postawiła na wypoczynek dzieci ale w drugim tygodniu jest tylko nauka maturalna. Na pewno nie jest to w porządku wobec uczniów. ferie to czas wytchnienia od nauki, po to właśnie jest czas wolny. To czas odpoczynku dzieci. Szczerze powiedziawszy nie widzę tu żadnego zniesławienia raczej rzetelną informacje.

  Reply
 15. Do Redaktora

  Panie Redaktorze jestem oburzony pana nie konsekwencją oraz manipulowaniem faktami oto cały plan zajęć odbywających się podczas ferii :http://zsozaklikow.szkolna.net/n,zajecia-dodatkowe-w-zso-w-zaklikowie-w-okresie-ferii-zimowych-02-13022015-r A Pan podał przykłady zajęć przygotowujących do matury. Chciałbym również Pana powiadomić, że artykuł ma znamiona zniesławienia a to już jest karalne. A według Pana klasie maturalnej należy zorganizować kulik czy rajd harcerski ? Może wyjazd na lodowisko ? A może warsztaty z origami ?

  Z wyrazami szacunku Czytelnik

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

code