Licealista Konrad Topolski najlepszy w konkursie międzynarodowym z fizyki

Data dodania: 12 czerwca 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Jeden komentarz

Uczeń klasy drugiej Publicznego Liceum Ogólnokształcącego w Zaklikowie, Konrad Topolski, zajął I miejsce (ex aequo z uczniem z ZS w Rybniku) oraz otrzymał honorowy tytuł „hiperon’ w Polsko-Ukraińskim Konkursie Fizycznym „Lwiątko 2015”.

To duży sukces naszego licealisty i przygotowującej go do konkursu nauczycielki fizyki Elżbiety Marchut – Mazurek, zważywszy na to, że w konkursie uczestniczyło ponad 12 tysięcy uczniów z prawie 1100 szkół (patrz: http://www.lwiatko.org/ ) i że tytuł „hiperon” otrzymało w kraju tylko czterech uczniów klas drugich liceum.

Organizatorem Konkursu jest Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Patronat honorowy sprawują: Polskie Towarzystwo Fizyczne – Oddział Krakowski, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, pismo „Foton” dla nauczycieli i studentów fizyki wydawane przez Instytut Fizyki UJ oraz PTF i Wydawnictwo Zamkor.

Konkurs „Lwiątko” wzorowany jest na popularnym matematycznym „Kangurze”. Uczeń przez 75 minut rozwiązuje 30 zadań, wybierając do każdego z nich jedną z pięciu proponowanych odpowiedzi. Musi zatem wykazać się nie tylko szeroką i precyzyjną wiedzą, ale i niesamowicie szybkim tempem pracy.

Sama nazwa konkursu „Lwiątko” – po ukraińsku „Levenja” pochodzi od Lwowa, gdzie właśnie w 2001 roku wśród nauczycieli „uniwersyteckiego” liceum narodził się pomysł zorganizowania konkursu.

Warto podkreślić, że Konrad Topolski w 2012 roku, jeszcze jako uczeń Publicznego Gimnazjum w Zaklikowie, w konkursie „Lwiątko” zajął II miejsce w kraju i uzyskał tytuł „hiperon”.  Wychowawcą klasy do której uczęszcza Konrad Topolski jest Lidia Toczyska – Przywara. 

Konradowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Źródło: zsozaklikow.szkolna.net

  1. r85

    Pani Elżbieta Marchut – Mazurek świetnie potrafi przekazać wiedzę i jest bardzo wymagająca… Brawo dla Pani Profesor no i dla licealisty 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code