Media będą karane za żarty Prima aprilis’owskie

Data dodania: 1 kwietnia 2017 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Brak komentarzy

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie z Krajową Komisją Etyki Mediów podjęło uchwałę w sprawie wysokości kar finansowych za prezentowanie informacji wprowadzających w błąd opinię publiczną.

Uchwała została podjęta w związku z informacjami, które ukazują się w dniu 1 kwietnia tj. w dniu Prima aprilis, lecz swoim zasięgiem i prezentowaną treścią wprowadzają opinią publiczną w istotny błąd. Istnym błędem jak wskazuje uchwała jest np. wskazywanie na rzeczywiste lub fikcyjne działania władz administracji rządowej lub samorządowej, lub też wydawania przez nich stosowanych zezwoleń lub odmowa ich wydania, albo też inne odnoszące się do większej liczby osób lub całych społeczności miejskich czy też wiejskich.

Kary przewidziane dla mediów stosujących niedozwolone praktyki informacyjne wynoszą od 10 tys. zł. do nawet 1 mln zł. w zależności od stopnia naruszenia przepisów prawa prasowego.

Obyczaj ten wywodzi się z rzymskiego święta Veneralia, połączonego często ze świętem Fortuny Virilis i Ceraliami (ku czci Ceres), obchodzonego 1 kwietnia. W tym dniu dozwolone były żarty, wygłupy i kawały. Kwirici odstawiali komiczne występy, mężczyźni przebierali się w damskie palle (okrycia), zakładali peruki, tańczyli na ulicach, co nie przydarzyłoby się im w innych dniach.

W Polsce do tej pory, pierwszego kwietnia poświęcano opowiadaniu zmyślonych historii, robieniu przeróżnych dowcipów i naigrawaniu się z naiwnych bądź nieostrożnych ludzi. Dzień ten uważano za niepoważny i starano się nie robić w nim żadnych ważnych rzeczy, obchodzono go jako dzień radosny, w którym celowo próbuje się wprowadzić innych w błąd.

Teraz zdecydowano, że żarty te nie mogą być stosowane przez środki masowego komunikowania się.

Źródło: częściowo – pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

code