Msza św. w rocznicę pacyfikacji Kolonii Łysaków

Data dodania: 12 października 2016 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Jeden komentarz

W niedzielę 9 października 2016 r. o godz. 15.00 w Kolonii Łysaków została odprawiona Msza Święta ku pamięci ofiar okupacji niemieckiej i pacyfikacji Kolonii Łysaków.

Mszę Świętą odprawił Ks. Henryk Krzyżanowski proboszcz Parafii Zaklików pw. Świętej Anny. W intencji pomordowanych odmówiono dziesiątkę z części chwalebnej Różańca Świętego.

Pacyfikacja wsi miała miejsce w 1942 r. Wieś została spalona przez Niemców. Źródła historyczne podają, iż 15 października 1942 r. do obozu na Majdanku przywieziono 32 rolników z Kolonii Łysaków, gm. Zaklików. W obozie otrzymali numery od 17981 do 18011. Większość z nich zmarła lub została zamordowana w ciągu kilku tygodni. Z tej grupy osadzonych do domu nie powrócił nikt. Aresztowano ich w efekcie akcji odwetowej. 13 października 1942 r. przez Kolonię Łysaków przechodziła grupa partyzantów. Mieli jednego rannego i zażądali od sołtysa konia. Sołtys nie spełnił ich żądań, więc został zastrzelony. Po dwóch dniach Niemcy okrążyli wioskę i aresztowali 34 mężczyzn. Dwóch z nich z powodu podeszłego wieku zostało jednak zwolnionych. Pozostali trafili na Majdanek.

Na pomniku w Kolonii Łysaków znajduje się 38 nazwisk – ofiar okupacji niemieckiej. Jednak wiadomo, że nie są to jeszcze wszystkie nazwiska ofiar.

Pamięć tamtych strasznych dni jest wciąż żywa wśród mieszkańców, którzy dla tych co odeszli złożyli kwiaty i zapalili znicze.

W uroczystości wziął udział Burmistrz Zaklikowa Zdzisław Wójcik, który wraz z sołtysem wsi Renatą Łosek złożył kwiaty przed pomnikiem.

1 2 4 5 6

  1. Anna Bejnarowicz

    Osoby które Zginęły w Majdanku o nazwiskach Kopeć, Stachula , Jarosz ,Erbetowski ,Mazurek,Żak ,to jedna rodzina 🙁 Moja Rodzina.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code