Nauczycielska krótkowzroczność

Data dodania: 16 lipca 2016 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | 7 komentarzy

W bieżącym roku przypada okrągła rocznica 100-lecia Szkoły w Zaklikowie. Czy jednak mamy powód do dumy i świętowania tego jubileuszu. Sytuacja z Liceum Ogólnokształcącym w Zaklikowie nie przedstawia się różowo, ani nawet kolorowo, lecz szaro.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat dochodziło stopniowo do utraty znaczenia naszej szkoły w regionie. Budowany w takim trudzie, przez kilka poprzednich pokoleń, prestiż Liceum Ogólnokształcącego w Zaklikowie upadł. Efektem tego jest brak uczniów chętnych do zdobywania i kontynuowania nauki w LO w Zaklikowie. Na rok szkolny 2016/2017 planuje się utworzenie jednej klasy LO, do której będzie uczęszczać zaledwie 9 uczniów a nie jest wykluczone, iż spośród tej liczby ktoś może zrezygnować.

Czym to można tłumaczyć, napewno nie ogólnym trendem migracyjnym w Europie. Co spowodowało, iż szkoła ta nie potrafiła zatrzymać nawet części uczniów, którzy skończyli tutejsze gimnazjum.

Część uczniów przyznaje, że powodem jest tworzony przez samych nauczycieli w tej jednostce dydaktycznej klimat. Uczniowie borykają się nie tylko z programem szkolnym i własnymi słabościami, ale również z tymi nauczycielami, którzy własny przedmiot traktują jako najważniejszy i jedyny. Z tych powodów dochodzi do paradoksów, że stopnie z takich przedmiotów jak fizyka, matematyka, chemia można łatwiej poprawić niż z stopień z WF czy np. muzyki.

Klimat wytworzony w tej szkole i postawa niektórych nauczycieli względem uczniów odstręczył wielu z nich od kontynuowania nauki w LO w Zaklikowie. Lecz przecież tak jak w każdym zawodzie, trudno od wyrobnika wymagać entuzjazmu, pasji i miłości do własnej pracy. Znamienna jest tu również postawa rodziców tych niepełnoletnich przecież jeszcze osób, którzy akceptując wybór własnych dzieci fundują im trud dojazdu do odległych szkół.

Nie najważniejszą, lecz również niebagatelną sprawą jest sfinansowanie przez samorząd zaklikowski tak utworzonej klasy licealnej. Z naszych podatków będzie musiał samorząd dofinansować naukę tej młodzieży, gdyż przy tak mało liczebnej klasie, finanse otrzymane z ministerstwa nie pokryją kosztów utrzymania LO a mowa jest nawet o kilkuset tysiącach złotych.

Sytuacja ta przypomina również – niestety – nauczycieli siedzących na gałęzi i podcinających ją. W obliczu zbliżającej się reformy oświaty i projektu likwidacji klas gimnazjalnych, dojdzie z pewnością w całej Polsce do likwidacji części etatów.  Sytuacja ta łącznie z groźbą całkowitego upadku Liceum Ogólnokształcącego w Zaklikowie spowoduje nie tylko utratę miejsc pracy przez nauczycieli, ale także utratę prestiżu miasta Zaklików i całej gminy a jego odbudowa w dzisiejszym pędzącym do przodu świecie będzie trudna.

Ale nie tylko część nauczycieli zapadła na tę dolegliwość krótkowzroczności, przypadłość ta męczy również znaczną część radnych Rady Miasta Zaklików, w tym komisji oświaty, którzy nie dostrzegają żadnych problemów i nie starają się podejmować skutecznych inicjatyw naprawczych.

W obecnych czasach niewielu zostało już pasjonatów zawodem nauczycielskim, oddanych sprawie na wzór patrona tej szkoły Adama Sapińskiego.

Przykładem do naśladowania może być styl zarządzania jednostką oświatową w nieodległym Potoczku gm. Potok Wielki, który po wytworzeniu odpowiedniego klimatu i bazy dydaktycznej spowodował znaczny wzrost prestiżu tej szkoły i odpływ dużej części uczniów – ewentualnych kandydatów do szkoły średniej w Zaklikowie.

Oglądając sprawę w tym świetle, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy główne obchody 100-lecia szkoły, które mają się odbyć w sierpniu 2016 r. nie będą miały czasami charakteru stypy.

 1. blaaaaaaaa

  a czego się spodziewać? dzieci już w zerówce mają przypięte łatki bo noszą takie a nie inne nazwisko. Jesteś córką lub synem rodziców ze śmietanki zaklikowskiej to już z góry masz dobre oceny, zachowanie i całą reszte, a jak nazywasz się „Kowalski” a nie daj Bóg Twoja rodzina nie cieszy się dobrą opinia w środowisku to żebyś był geniuszem to zostaniesz zgnojony i nie dostaniesz szansy na „szóstke”. Cały zaklików to wylęgarnia plotek, gdzie się nie spojrzy tam same gniazda żmij. Nawet człowiek spokojnie nie wyjdzie na zakupy bo lustrują koszyki, reklamówki i potem pół wsi zna Twoją listę zakupów. Rynkiem nie przejdziesz bo Panie z krzesełkowego monitoringu nie śpią, mierzą wzrokiem od dołu do góry od samego rana. I dziwić się młodzieży że woli dojeżdzać niż zostać w tym grajdole.

  Reply
  1. pik...on

   Zgadzam się z tobą …. nie znam szczegółów … kiedy i przez kogo został ten „gatunek' lokalnego homo-sapiens nazwany „drapacem” … ALE ten ktoś MIAŁ RACJE… .Ci w 100% sprzedali i wyjechali a pozostała garstka podtrzymuje tradycje nadal… .Całe szczęście następuje wymiana pokoleniowa i przybywa coraz więcej świeżej krwi z zewnątrz …. Może będzie lepiej…wiem wiem nadzieja to matka gł…ch. .. Ale zawsze trzeba w coś wierzyć.. .

   Reply
  2. ktos

   Cyrk. Wystarczy popatrzec jak sasiednie gminy sie rozwijaly. Jak ktos wyrwal sie w swiat i troche zobaczyl co i jak, to wie jak jest.
   A przypinanie latek to najgorsze co moze sie przydarzyc. Nie polecam nikomu. Szczegolnie jak nie siedzisz w knajpie z smietanka bo musisz pracowac.
   I wiem jak niektora smietanka skonczyla.

   Reply
 2. pik...on

  No cóż temu panu NIGDY nie zależało na dobru tutejszej SZKOŁY… .Ten facet jest po prostu chory na „władzę” … i nic po za tym … .Przykleja sie czasami do różnego rodzaju płytkich „projektów” i ludzi … i tak sobie płynie beztrosko przez wiele lat na niezłej pensyjce .. od czasu do czasu uczestnicząc po „cichu” w jakimś skandaliku obyczajowym.. .Jabłko od jabłoni daleko nie upada ….pobrał dobrą lekcje w tym temacie od poprzednika obecnego burmistrza.. .

  Reply
 3. absolwent

  przede wszystkim zalosni nauczyciele stawiajacy dobre oceny „po rodzinie” i dyrekcja nie znajaca sie na rzeczy

  Reply
  1. cdn...

   Jak myślicie kto będzie winny upadku liceum według mnie to przybysz który niczego tu nie wniosł a przez niego bedą same problemy.

   Reply
   1. pik...on

    A jak myślisz … przecież wiadomo że człowiek „chory” na władzę ma parcie tylko i wyłącznie na nią … a nie na szkołę.. .Każdy gimnazjalista ci o tym powie.. .Nie musisz pytać licealistów. ..

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

code