Niedziela Palmowa

Data dodania: 29 marca 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | 5 komentarzy

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej, i rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia.

W ciągu wieków otrzymywała różne określenia: Dominica in palmis, Hebdomada VI die Dominica, Dominica indulgentiae, Dominica Hosanna, Mała Pascha, Dominica in autentica. Niemniej, była zawsze niedzielą przygotowującą do Paschy Pana. Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści ( por. Mt 21, 1-10; Mk 11, 1-11; Łk 19, 29-40; J 12, 12-19), a także rozważa Jego Mękę…

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, wprowadza nas coraz bardziej w nastrój Świąt Paschalnych. Kościół zachęca, aby nie ograniczać się tylko do radosnego wymachiwania palmami i krzyku: ” Hosanna Synowi Dawidowemu!”, ale wskazuje drogę jeszcze dalszą – ku Wieczernikowi, gdzie „chleb z nieba zstąpił”. Potem wprowadza w ciemny ogród Getsemani, pozwala odczuć dramat Jezusa uwięzionego i opuszczonego, daje zasmakować Jego cierpienie w pretorium Piłata i odrzucenie przez człowieka. Wreszcie zachęca, aby pójść dalej, aż na sam szczyt Golgoty i wytrwać do końca. Chrześcijanin nie może obojętnie przejść wobec wiszącego na krzyżu Chrystusa, musi zostać do końca, aż się wszystko wypełni… Musi potem pomóc zdjąć Go z krzyża i mieć odwagę spojrzeć w oczy Matce trzymającej na rękach ciało Syna, by na końcu wreszcie zatoczyć ciężki kamień na Grób. A potem już tylko pozostaje mu czekać na tę Wielką Noc… To właśnie daje nam Wielki Tydzień, rozpoczynający się Niedzielą Palmową. Wejdźmy zatem uczciwie w Misterium naszego Pana Jezusa Chrystusa.

Źródło: Treść całego artykułu na www.niedziela.pl/alumn Grzegorz Gęsikowski

 1. ktoś

  Żaden ciemnogród żadna ciemnota.To chrześcijańskie podtrzymywanie tych pięknych tradycji.Wstydzisz się tego -czyli pochodzisz z Ciemnogrodu i popadłeś w ciemnotę.

  Reply
  1. enter666

   he he bajki i baidła dla naiwnych , cala ta religia i te wszystkie „parady” 😉
   Kler opętal swoimi mackami naiwnych ludzi każąc im wierzyć w boga i odczyniać te chore obrzędy gdyż na ciemnocie i ogłupianiu żeruje .
   Ludzie opamiętajcie się – świat się z tego śmieje !!!

   Reply
 2. ktoś

  Również w Niedzielę Palmową od 1986r zgodnie z wolą Papieża Jana Pawła II jest obchodzony Światowy Dzień Młodzieży.

  Reply
  1. enter666

   wszystkie ceremonie kościelne wywodzą się z rytuałów pogańskich, nadano im tylko biblijne nazwy i wmawia się ludziom, że tak się czci boga którego zresztą i tak nie ma …

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

code