Podkarpacka policja a jednoślady

Data dodania: 1 maja 2015 | Autor artykułu: Jan Pataraniak | Kategoria: Wydarzenia | Brak komentarzy

Rozpoczął się sezon motocyklowy, więc gdy pogoda sprzyja, na drogach pojawia się więcej jednośladów. Nie wszyscy jednak przestrzegają przepisów i kierują się rozwagą, stąd więcej wypadków z udziałem motocyklistów. 

Policjanci częściej będą kontrolować stan techniczny motocykli, nie będzie pobłażliwości dla jeżdżących niebezpiecznie. 

Wyższe temperatury, sucha nawierzchnia i coraz dłuższy dzień to dla motocyklistów sygnał, że czas przesiąść się z samochodu na dwa kółka. Z każdym rokiem na drogi wyjeżdża coraz więcej motocykli i motorowerów. Więcej jest też zdarzeń drogowych z ich udziałem, niestety często tragicznych w skutkach. Wczoraj w podrzeszowskiej Racławówce zginął 18-letni motocyklista, a przed kilkoma dniami śmierć w wypadku poniósł 16-latek jadący motorowerem.

Policyjne statystyki wskazują, że wina za wypadki drogowe z udziałem motocyklistów leży zarówno po stronie kierowców motocykli, jak i kierujących samochodami. Różnica jednak polega na tym, że w przypadku nawet najmniejszej kolizji, to motocyklista ma mniejsze szanse na przeżycie albo wyjście z tego bez obrażeń. Motocykliści nie mają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, ani kontrolowanych stref zgniotu. Przed urazami chroni ich  jedynie kask, dobre ubranie, a przede wszystkim zdrowy rozsądek. Dlatego tak ważne jest, aby obie grupy przestrzegały przepisów i szanowały się nawzajem. To da szansę każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu.

Do Policji docierają sygnały o ulicznych wyścigach motocyklowych, także zgłoszenia o zakłóceniach ciszy nocnej przez brawurowo i głośno jeżdżących motocyklistów. Policjanci nie lekceważą takich sygnałów. Będą kontrolować kierujących jednośladami, ale też sprawdzać stan techniczny pojazdów.

Podkarpacka Policja posiada urządzenia do badania poziomu głośności – sonometry, przy pomocy których można sprawdzić, czy motocykl nie przekracza dopuszczalnych norm hałasu. Przepisy określają, że poziom hałasu emitowanego przez układ wydechowy jednośladów z silnikami o pojemności do 125 ccm nie może przekroczyć 94 dB, a w przypadku pojazdów z większymi silnikami ta norma wynosi 96 dB.

W razie stwierdzenia nieprawidłowości funkcjonariusze będą zatrzymywać dowody rejestracyjne.

Źródło: KWP

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code